Čínské akciové trhy v hlubokých ztrátách

AKTUALIZOVÁNO – Čínské akciové trhy dnes výrazně oslabily. Index Shanghai Composite odepsal 6,4 procenta a burza v Šen-čenu se propadla dokonce o více než sedm procent. Den před zahájením zasedání nejvyšších finančních činitelů skupiny zemí G20 tak utrpěl čínský trh nejhlubší ztrátu za poslední měsíc.​​ Ztráty zaznamenaly sektory dopravy a stavebnictví. Akcie firmy China Shipbuilding zlevnily o více než deset procent.

„Jedním z důvodů zvýšené nervozity je růst mezibankovních úrokových sazeb, což signalizuje zhoršení likviditních podmínek​,“ uvedl Josef Němý z Komerční banky. 

Investoři prodávali, aby si vybrali zisky z nedávného vzestupu. Trh čeká na vodítka od globálních lídrů, kteří se v pátek scházejí v Šanghaji. Očekává se, že klíčovými tématy diskusí budou nynější otřesy na trzích a útlum ekonomik rozvíjejících se zemí v čele s Čínou. 

Ztráty čínských akcií obchodovaných v Hong Kongu byly menší, index odepsal 1,49 procenta. Čínské akcie ztratily od poloviny loňského roku téměř polovinu hodnoty a od té doby zaznamenávají pokusy o oživení, vedené podpůrnými kroky vlády a regulačních orgánů. 

Japonské burzy naopak rostly díky spekulacím, že by vláda mohla navýšit opatření na podporu ekonomiky. Hlavní index japonských akcií Nikkei 225 zpevnil o 1,41 procenta.

Ztrátová japonská firma Sharp dnes oznámila, že ji převezme tchajwanská společnost Foxconn Technology Group, jeden z hlavních dodavatelů amerického Applu. Foxconn nabízel za převzetí Sharpu původně zhruba 5,3 miliardy dolarů. Nabídku podle britského serveru BBC nakonec zvýšil na zhruba 5,9 miliardy dolarů. Obchod představuje největší zahraniční akvizici v japonském technologickém sektoru.

Newsletter