Čínský průmysl roste nejrychleji za rok a půl

Růst aktivity v čínském průmyslu je tento měsíc nejrychlejší za rok a půl. Ukázal to dnes zveřejněný index nákupních manažerů pro zpracovatelský sektor sestavovaný společností Markit pro HSBC. Index se zvýšil z červnových 50,7 bodu na 52 bodů, bod nad očekávání ekonomů.

Údaj je nejvyšší od ledna 2013 a podruhé v řadě nad úrovní 50 bodů, která odděluje růst od poklesu. „Je to velmi silné číslo, které uvedlo třetí čtvrtletí. Zdá se, že kumulativní účinek dříve zavedených mini-stimulačních opatření prosakuje, uvedl hlavní ekonom HSBC pro Čínu John Zhu. Tzv. mini-stimulační opatření probíhají ve formě investic do infrastruktury, daňových škrtů či uvolněnější měnové politiky s cílem podpořit úvěrování.

HSBC očekává, že čínští představitelé v následujících měsících podpůrnou politiku zachovají, aby oživení upevnili. Podle některých ekonomů je ale oživování nerovnoměrné a Peking bude muset přijít s dalšími kroky.

Měl by Peking v podpoře ekonomiky přitlačit?

V rámci jednotlivých sub-indexů, jichž je celkem 11, rostla většina. Výrazné zlepšení zaznamenaly indikátory výroby a domácí i zahraniční poptávky. Ačkoli subindex zaměstnanosti se zlepšil, nadále zůstává pod 50 body, tedy v teritoriu poklesu.

HDP Číny ve druhém čtvrtletí rostl o 7,5 procenta po 7,4procentním růstu v prvním kvartále. Celoroční cíl Pekingu je +7,5 %. Vláda ale zároveň deklarovala, že je ochotna tolerovat růst slabší s ohledem na změnu orientace čínské ekonomiky od dominantního exportního průmyslu směrem k domácí spotřebě.

Newsletter