Citigroup v 1Q potěšila ziskem i škrty, jízda pokračuje

K spanilé jízdě amerických finančních institucí se připojuje i třetí největší americká banka Citibank, která svými výsledky za 1. čtvrtletí taktéž předčila očekávání trhu. Laťku čistého zisku nastavenou na 1,39 dolarů za akcii překonala o 13 centů a dosáhla mety 1,52 dolarů za akcii oproti 1,23 dolarům na akcii ve stejném čtvrtletí loňského roku. Čistý zisk za první čtvrtletí (v celkově výši 4,77 mld. USD) byl tak meziročně o 21 % vyšší, přičemž očistěné tržby poklesly meziročně o 1,9 % na 19,8 mld. USD, přesně podle očekávání analytiků dotázaných agenturou Bloomberg. Čistá úroková marže zůstala stabilní na úrovni 2,92 %.

Za pozitivním překvapením na úrovni čistého zisku stojí především pokračující snižování nákladů, které se společnosti během 1. čtvrtletí podařilo seškrtat o 10 % na 10,9 miliard, přičemž 403 milionů činily náklady na restrukturalizaci a právní spory. Za loňský rok si firma dala stranou na právní tahanice celkem 3,5 miliardy dolarů a zdaleka ještě nemá vyhráno. Stále probíhají vyšetřování spojená s kontrolou praní špinavých peněz a obviněními z manipulace úrokových sazeb a devizových kurzů.

Achilovou patou výsledků jsou výnosy z kapitálových trhů. Již začátkem března CFO společnosti John Gerspach upozornil, že tyto výnosy mohou meziročně klesnout o 5-10 % kvůli slabšímu výkonu produktů obsahujících korporátní dluhopisy nebo deriváty kryté hypotékami, k poklesu přispělo i neočekávané posílení švýcarského franku na začátku čtvrtletí. Pokles těchto výnosů nakonec činil 9,5 %, přičemž stejná divize u americké jedničky JPMorgan Chase naopak vykázala růst výnosů o 4,5 %.

Silná v kramflecích je naopak Citigroup v investičním bankovnictví, které během prvního čtvrtletí vykázalo meziroční nárůst tržeb o 14 % na 1,2 miliardy dolarů. Akcie na výsledky reagují v předobchodní fázi růstem o 1,9 %.

Obrat trendu na ropě? Citi vyhlíží 20 USD

Citi o akciích v Evropě: +70 % do konce příštího roku

Newsletter