Člen Rady guvernérů ECB: QE v Evropě? Nikdy neříkej nikdy

Spuštění programu kvantitativního uvolňování (QE) v Evropě není podle člena Rady guvernérů ECB Ewalda Nowotného prozatím v plánu. Současně ale dodává, že bychom „nikdy neměli říkat nikdy“.

Nowotny, který je zároveň guvernérem rakouské centrální banky, je považován díky svým postojům a politice za typického „jestřába“. Při hlasování o spuštění programu nákupu aktivy krytých cenných papírů údajně hlasoval, společně s guvernérem Bundesbank Jensem Weidmannem, proti jeho zahájení. I proto byl jeho „holubičí“ dovětek celkem překvapením.

Inflace v eurozóně dle očekávání mírně zrychluje, ale…

Nowotny dále potvrdil, že ECB se prozatím nechystá rozšířit nákup aktiv o korporátní či státní dluhopisy. „Právě jsme spustili naprosto nový program. Myslím si, že bychom měli nejprve počkat na to, jaké budou jeho výsledky“, uvedl v rozhovoru pro CNBC.

 „Nejsem toho názoru, že bychom měli trhy tlačit dopředu neustálým vymýšlením nových programů pokaždé, kdy zasedá vedení ECB,“ říká šéf rakouské měnové autority. Zároveň ale dodává, že „dnes čelíme největší výzvě“ právě v podobě vleklého ekonomického růstu na nízkých úrovních, který považuje za horší než případnou ekonomickou kontrakci.

Bude ECB kupovat firemní dluhopisy? Euro padá, akcie sílí

Newsletter