Clintonová stůně. Může její zdraví ohrozit trhy?

Demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová má zápal plic. Kvůli nemoci zrušila předvolební návštěvu Kalifornie. Můžou obavy o její zdraví ohrozit finanční trhy? Co by se stalo, pokud listopadové volby vyhrál její konkurent Donald Trump? Investoři by se mohli mimo jiné připravit na velkou volatilitu, píše server MarketWatch.

Trhy nemilují nepříjemná překvapení. Nenávidí nejistotu. A případné Trumpovo vítězství by dle serveru znamenalo obojí. Hillary Clintonová je z velké části čitelná, což Trump rozhodně není. Okolní svět jen stěží zůstane v klidu, když se dozví, že vládu v USA, atomové zbraně a vůbec to všechno bude předáno nestabilní, nezkušené a náladové osobnosti s velkou řádkou různých možných hrozeb. Dá se tak očekávat, že akcie, dluhopisy, měny a komodity budou reagovat.

Trumpovo vítězství by mohlo způsobit paniku na dolaru. To by bylo dobré pro zlato a dalších tvrdé měny, jako je například švýcarský frank. Trump již také například slíbil, že zahájí měnové války proti obchodním partnerům, jako jsou Čína a Japonsko.

Clintonová označila voliče Trumpa za ubožáky, pak výrok odvolala

V případě Trumpova úspěchu by se měli dobře dodavatelé v armádě. Trump totiž slíbil výrazné zvýšení na obranu. Do centra pozornosti by se dostal také celý zdravotnický průmysl, včetně pojišťoven, velkých farmaceutických firem a biotechnologií.

Trumpovo vítězství by mohlo také zcela obrátit akcie stavebních firem, a to díky možné výstavbě zdi u mexických hranic. V Moskvě investoři doufají ve zrušení západních sankcí.

David Rosenberg, hlavní ekonom a stratég firmy Gluskin Sheff, pak pro CNBC uvedl, že z krátkodobého hlediska by Trumpovo vítězství mohlo trhy poškodit. Z dlouhodobého hlediska může ale být pro další cestu americké ekonomiku dobré.

Video nahrávka z nedělního pietního shromáždění v New Yorku, kde Clintonovou postihly mdloby, není pro prezidentskou kandidátku dobrou zprávou. V době internetu se může a bude opakovat znovu a znovu. Pokud by bylo Clintonové 45 let a byla by sportovní nadšenec, její zdravotní stav by nikdo neřešil a šlo by zřejmě jen o bouři ve sklenici vody. Bývalé první dámě je ale 68 let a Donald Trump na její zdravotní stav opakovaně upozorňuje, byť často zřejmě falešně. Incident navíc přichází v době, kdy průzkumy veřejného mínění ukazují, že náskok Clintonové se tenčí.

Clintonová si v prosinci 2012 přivodila pádem otřes mozku, když ztratila vědomí. Podle lékařů šlo o následek žaludeční nevolnosti a dehydratace. V polovině srpna se v amerických médiích objevila zpráva, že Clintonová utrpěla v červnu na veřejnosti epileptický záchvat. Informace poukazovala na video, na němž je vidět, jak při rozhovoru s novináři chvíli nepřirozeně cuká hlavou.

AP: Clintonová má dostatečnou voličskou podporu, aby zvítězila

Newsletter