Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

ČNB a úrokové sazby aneb (i) Holub jestřábem

Koruna má za sebou posílení pod hranici 26,10 za euro, která je tak trochu „stálicí“ posledních týdnů. Za tímto pohybem je možné hledat nové ohlasy ohledně dalšího zvýšení úrokových sazeb České národní banky během tohoto roku. Kdo všechno se rozmluvil?

Kurz české měny vzhledem k euru zahajoval týden na 26,10 za euro. Během několika prvních obchodních hodin jsme byli svědky krátkého posílení až pod úroveň 26,06 EURCZK, od které pak došlo na konsolidaci kolem 26,08 za euro, kde se nacházíme teď.

Z hlediska dat bylo klíčové pondělí, kdy byla zveřejněna inflace měřená indexem cen spotřebitelů – během minulého měsíce dosáhla 2,5 % meziročně. Vzhledem k tomu, že šlo o letos již sedmý výsledek, který překonal nastavený inflační cíl na 2 %, dostal se nám do ruky další fundament hovořící pro vyšší sazby (současnou ekonomickou situaci ČR jsme bilancovali již dříve).

Inflace letos posedmé nad inflačním cílem. ČNB má volné ruce

Celkový výhled pravděpodobně brzkého pokračování „normalizace“ měnové politiky ČNB pak podtrhly další hlasy z centrální banky. Pro připomenutí, již dříve jsme se dočkali několika jestřábích vyjádření – řeč je v tomto směru o viceguvernérovi ČNB Hamplovi, členovi bankovní rady Morovi a o samotném guvernérovi Rusnokovi – která naznačovala ochotu zvyšovat sazby ještě během letošního roku.

Výčet „signálů“ tento týden rozšířil člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda. Ten pro agenturu Reuters řekl, že s tím, jak česká ekonomika překonává odhady ohledně růstu produktu a mezd, by centrální banka mohla ještě letos zvýšit své sazby, přičemž on sám si tento krok dovede představit v září, či v listopadu.

V tom samém duchu, byť ne tak konkrétně co se týče měsíců, se v rozhovoru pro Hospodářské noviny vyjádřil i šéf sekce měnové Tomáš Holub, za nímž (a za jeho týmem) stojí prognózy budoucího ekonomického vývoje, které slouží jako podklady v rámci rozhodování bankovní rady.

Holub v rozhovoru jasně řekl, že „zvýšení sazeb do konce roku se jeví jako poměrně reálné, koneckonců i trh s ním už částečně počítá“. Na druhou stranu ale prý nechce jakkoliv operovat s úvahami ohledně toho, kolikrát by mohly být posunuty. Pravdou je, že „samotný cyklus zvyšování sazeb by spíš mohl být hladší, než prognóza naznačuje,“ konstatoval dále.

Byť není Holub členem bankovní rady ČNB, který by hlasoval o dalším směru měnové politiky, slovo člověka, za kterým stojí v podstatě základ tohoto rozhodování, svou váhu nepochybně mají.

Suma sumárum, jak komentáře z ČNB, tak i poslední ekonomická data potvrzují, že úrokové sazby budou letos zvýšeny. V rámci tohoto výhledu zůstává otázkou, kdy se tak přesně stane. Z našeho úhlu pohledu bychom se přikláněli spíše k listopadu. Tehdy bude mít ČNB k dispozici nejen novou prognózu, ale rovněž bude známa i pravděpodobně „aktualizovaná“ podoba politiky ECB, jak ostatně na posledním zasedání avizoval sám její šéf Mario Draghi.

Draghi: O změně politiky ECB rozhodneme zřejmě v říjnu

Ještě předtím se ale dočkáme zářijového zasedání ČNB, které se koná ve středu 27. září. V důsledku toho se centrální banka, resp. členové bankovní rady, příští středu ponoří do embarga. Šetření agentury Bloomberg mezi ekonomy a analytiky ukazuje, že sazba by měla být tento měsíc ještě ponechána na stávajících 0,25 %.

Ať už ale bude rozhodnutí jakékoliv, vývoj kurzu napovídá, že ještě jeden úrokový „hike“ je v něm již dávno započítán. Tím pádem by následný kurzový posun nemusel být natolik razantní, jak by se mohlo čekat.

 

Newsletter