ČNB brzy zvýší sazby. Sázky na to jsou nejvyšší od roku 2013

Česká národní banka brzy zvýší své úrokové sazby. Vyplývá to ze sázek, které investoři na tento krok aktuálně provedli. Kdy k tomu dojde?

Agentura Bloomberg uvedla, že sázky investorů sázející na zvýšení úrokových sazeb ČNB jsou nejvyšší od roku 2013. Odpovídá tomu aktuální vývoj devítiměsíčního forward rate agreement (FRA), který slouží k zafixování úrokové sazby u půjčky, jejíž splatnost proběhne za devět měsíců. Instrument ukazuje posun vzhůru o celkem 20 bazických bodů oproti minulému měsíci. To znamená, že investoři očekávají v době za 9 měsíců vyšší sazby půjček oproti těm dnešním, a to o 0,2 procentního bodu.

Hlavním motorem představy o nadcházejícím utažení měnové politiky, od kterého se posunou i sazby půjček, je aktuální zpevnění koruny o pouhé necelé procento oproti původní intervenční hranici 27,00 za euro, které je navíc umocněno letošním vývojem inflace. Ta se v březnu meziročně dostala až na 2,6 %, tedy o 0,6 procentního bodu nad inflační cíl ČNB.

Moody’s: Silnější koruna a české banky. Které jsou „ohrožené“?

Dosavadní prognóza centrální banky vidí první zvyšování sazeb během třetího kvartálu 2017. Odhady analytiků jsou konkrétnější. Například Komerční banka sází na to, že pokud se bude koruna pohybovat v současném pásmu 26,50 až 27,00 za euro, ČNB by mohla k úrokovému „hiku“ přistoupit již na srpnovém zasedání.

Březnové šetření mezi analytiky, které provedla sama ČNB, pak ukazuje, že by 2T repo sazba měla v době do jednoho roku podle naprosté většiny odhadů být vyšší než 0,2 %.

Dnešní zasedání centrální banky by však mělo proběhnout beze změn. Celkem 21 analytiků z 21 dotázaných, které Bloomberg oslovil, věří, že ČNB ponechá hlavní 2T repo sazbu na 0,05 %.

Z tohoto hlediska bude důležité sledovat tiskovou konferenci guvernéra Jiřího Rusnoka. Ten „se bude snažit trhy přesvědčit, že centrální banka utahování měnových podmínek myslí vážně a pokud kurz koruny posilovat nebude, je připravena sazby zvýšit už v létě,“ míní hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. „Na to by koruna měla reagovat posílením. Naše prognóza počítá se zhodnocením koruny v průběhu května na 26,30 EURCZK. Pokud se ale i nadále bude pohybovat v současném pásmu 26,50 – 27,00 za euro, domníváme se, že centrální banka skutečně přikročí ke zvýšení sazeb, a to již na srpnovém zasedání,“ dodal.

První zmiňovaný případ, tedy „jestřábí“ postoj ČNB, by znamenal posílení koruny. „Holubičí“ vyjádření by naopak přineslo její oslabení. Aktuálně se česká měna obchoduje na 26,76 za euro. Graf níže zobrazuje její dosavadní vývoj od 6. dubna, kdy centrální banka ukončila kurzový závazek.

Koruna? Silné prolomení 27,00 EURCZK „zastavilo“ Ministerstvo financí

Newsletter