ČNB očekává zdravější české finance i nižší dluh

Česká národní banka zlepšila pro letošní i příští rok odhad vývoje deficitu veřejných financí a lepší vývoj čeká také u dluhu vůči HDP.

Schodek veřejných financí by podle nového odhadu centrální banky měl letos činit 1,6 procenta hrubého domácího produktu, v únoru jej přitom ČNB odhadovala na 1,9 procenta. Příští rok centrální banka očekává deficit rovné jedno procento HDP, v únoru čekala 1,4 procenta. Loni činil deficit veřejných financí podle údajů Českého statistického úřadu 1,98 procenta. Ministerstvo financí pro letošní rok počítá s deficitem veřejných financí 1,9 procenta.

Podle dalších údajů z dnes zveřejněného shrnutí k Zprávě o inflaci, kterou pravidelně vydává ČNB, počítá centrální banka také s lepším vývojem u celkového vládního dluhu, který je tvořen dluhem vlády a dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů.

Vládní dluh by měl letos činit 40,6 procenta HDP, v únoru bylo odhadem centrální banky 43,9 procenta HDP. Příští rok by dluh měl klesnout podle odhadů ČNB na 40 procent. Za loňský rok byl dluh 42,57 procenta HDP.

Podle kritérii pro přijetí eura by deficit veřejných financí neměl překročit tříprocentní hranici a vládní dluh 60procentní hranici.

Ve čtvrtek Česká národní banka rozhodla o ponechání sazeb i kurzového závazku na koruně vůči euru na stávajících úrovních a v nové prognóze zlepšila výhled pro růst české ekonomiky v příštím roce na 3,2 procenta.

Guvernér ČNB Miroslav Singer následně v rozhovoru pro Roklen24 označil novou a předchozí makroekonomickou prognózu ČNB za obsahově velmi blízké. Potvrdil, že případná změna nastavení měnové politiky, pokud by pro ni nastaly podmínky a neodehraje se směrem růstu sazeb, proběhne nadále využitím kurzu koruny. Optimisticky se vyjádřil ohledně prvních pozitivních dopadů programu kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky. Nenaplnily se sázky části trhu na další rétorické oslabení koruny.

Singer: Po významné nejistotě převládá optimismus

ČNB korunu neoslabila. Příští týden přinese český HDP či inflaci

Newsletter