ČNB v lednu zahájí oslavy 100 let koruny, vydá druhou největší zlatou minci

Česká republika v příštím roce oslaví 100 let odluky od rakousko-uherského peněžního systému a vznik československé koruny. Česká národní banka chystá k připomenutí tohoto výročí řadu doprovodných akcí a zvláštních emisí platidel.

Symbolem oslav by se měla stát vysokohmostnostní mince v nominální hodnotě 100 milionů Kč. Tato mince z ryzího zlata s průměrem 53,5 cm vážící 130 kg bude  k vidění od 1.února do 28.dubna 2019 na výstavě pořádané ve spolupráci s Kanceláří prezidenta republiky a Správou Pražského hradu. Bude se jednat o druhou největší zlatou minci na světě.

Výstava 100 let česko-slovenské koruny v Císařské konírně Pražského hradu nabídne návštěvníkům přehled vývoje československých a českých platidel a repliky panovnických korun několika zemí. Vystaveny budou rovněž originály návrhů českých bankovek od Alfonse Muchy, Františka Kysely nebo Maxe Švabinského a ukázky zlatých rezerv centrální banky.

Z pamětních a speciálních mincí se mohou zájemci 10.dubna 2019, kdy si připomeneme 100 let od zavedení československé koruny, těšit na bimetalovou minci s nominální hodnotou 2000 Kč, náklad bude zhruba 7000 kusů. Mince ponese zlatou inlej s replikou československé korunové mince z roku 1922 ve stříbrném korpusu. Na červenec připadne další důležité datum, a to 100 let od zahájení vydávání československých platidel. K tomuto výročí ČNB vydá pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 500 Kč.

„Největším trhákem, se stala oběžná mince 20 Kč. Ta se dostala do oběhu 24.října,“ uvedl na tiskové konferenci guvernér ČNB Jiří Rusnok. Na konci ledna 2019 budou dány do oběhu další dvacetikoruny. Tentokrát mince ponese na rubové straně portréty významných meziválečných ministrů financí – Aloise Rašína a Karla Engliše.

Pro žáky základních a studenty středních škol vypsala ČNB ideovou soutěž o grafický návrh na českou 100 Kč bankovku. Výherci tří věkových kategorií, si převezmou ocenění 31. ledna 2019 na konferenci, která bude předcházet slavnostní vernisáži výstavy. Oslavy 100 let koruny ukončí Den otevřených dveří v České národní bance, plánovaný na září.

Newsletter