Co by mělo zajímat eurové obchodníky?

Klíčové body

  • Zástupci ECB hovoří o posunu sazeb mimo záporné hodnoty už ve třetím čtvrtletí.
  • Zásadní bude rychlost, jakou se ECB rozhodne úroky upravovat.
  • Konsensus je nastaven na postupné navyšování po 25 bodech, zcela vyloučit ale nelze změnu o půl procentního bodu.
Zdroj: Depositphotos

Minulý týden jsme probrali téma až (ne)příliš slabého eura. Nakousli jsme i současnou situaci v ECB, kterou dnes rozšíříme. Vedle toho se zaměříme na data, u nichž existuje největší pravděpodobnost potenciální změny tržního výhledu sazeb, a tedy i možných dopadů na kurz společné evropské měny.

ECB bude zvyšovat úrokové sazby. Členové Rady guvernérů, včetně guvernérky Lagardeové, hovoří o posunu depozitní sazby mimo záporné hodnoty už ve třetím čtvrtletí. V příštím roce by se pak úroky měly dostat až na úroveň odhadované neutrální sazby, kterou ECB spatřuje v pásmu 1 až 2 %. Tak se minulý týden vyjádřil například guvernér francouzské centrální banky Villeroy.

Zásadní bude rychlost, jakou se ECB rozhodne sazby upravovat. Dle komentářů mnoha členů Rady guvernérů je konsensus nastaven na pozvolné zvyšování po 25 bodech, přičemž první by mělo být doručeno v červenci. Pro některé centrální bankéře je však tento postup pomalý vzhledem k síle proinflačních tlaků. Do této jestřábí skupiny „tradičně“ spadá prezident německé Bundesbanky Nagel, guvernér rakouské centrální banky Holzmann, guvernér nizozemské Knot či lotyšské Kazaks.

Ti všichni se v uplynulých dnech vyslovili pro agresivnější úpravu sazeb. Vše nakonec potvrdila i sama Lagardeová, když v závěru minulého týdne zmínila „nespokojenost“ s konsensem u jisté části Rady. Hlavní ekonom Lane a členka Výkonné rady ECB Schnabelová, které považujeme za pomyslné jazýčky na vahách rozhodování, přitom v posledních dnech v médiích příliš nevystupovali. Potvrzuje se tak neoficiální informace agentury Reuters o tom, že Lagardeová chce, aby byli slyšet zejména guvernéři.

Dnes ráno bylo „mlčení“ prolomeno, když vystoupil hlavní ekonom Philip Lane. Ten potvrdil výhled posunu sazeb mimo záporné hodnoty ve třetím čtvrtletí. Dle jeho slov je základní scénář navýšení úroků o 25 bodů v červenci a září. Vedle toho připomenul, že ECB je zavázána zamezit finanční fragmentaci.

Tržní výhled aktuálně zaceňuje zvýšení sazeb ECB o více než procentní bod v letošním roce. Pokud se budeme držet představy o červnovém oznámení ukončení nákupů aktiv a o prvním zvýšení úroků v červenci, vychází nám úplné zacenění hiku o čtvrt procentního bodu na každém letošním zasedání, tj. červenec, září, říjen, prosinec. Zásadní otázkou bude: Které faktory by mohly výhled posunout směrem k razantnějšímu frontloadování sazeb s možností navýšení o půl procentního bodu?

Některá data už známe, jiná se dozvíme tento týden. Z čísel, která již byla zveřejněna, považujeme za zásadní ukazatel vyjednaných mezd. Ten v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl z 1,5 % na 2,8 %. Posunul se tak k hranici 3 %, o které již v minulosti mluvil hlavní ekonom ECB Lane jakožto o tempu růstu mezd jdoucím ruku v ruce se střednědobou inflací na úrovni inflačního cíle. Nejde sice o mzdově-inflační spirálu, jde však o první možný signál sekundárních inflačních efektů, které ECB ve svém pozorování zatím nenacházela. Pomyslnou brzdou hodnocení těchto dat může být například výhled reálných mezd hluboce v záporu v nadcházejících měsících, což by mělo negativně ovlivňovat spotřebu.

Z dalších čísel, tentokrát těch, která nás čekají, bude klíčový odhad inflace za květen. Zveřejněn bude již toto v úterý, přičemž trh očekává nárůst z 7,4 % na 7,7 %. U jádrové inflace je pak očekávané stejné tempo jako v březnu, tedy 3,5 % meziročně. Rizika jsou podle nás nastavena směrem k pozitivnímu překvapení, které by se následně mohlo projevit v tržním výhledu sazeb a potenciálně i v kurzu eura.

ECB má v tomto směru velkou výhodu oproti americkému Fedu. Nehledě na to, že konsensus Rady guvernérů je trhu znám, nikdo z centrálních bankéřů nevyloučil možnost „přitvrzení“, což zahrnuje právě úpravu úroků o půl procentního bodu. Prostor pro zacenění tohoto kroku podle nás stále existuje, byť je výrazně menší než před více než měsícem. Přispělo k tomu i nedávné posílení eura těžícího nejen ze spekulací o evropských sazbách, ale i z výprodeje dolaru s ohledem na zhoršující se výhled americké ekonomiky a revidovaný tržní výhled sazeb Fedu.

Celkově tak hodnotíme krátkodobá rizika nadále na straně silnějšího eura. Kurz aktuálně testuje hranici 1,0750 EURUSD. Jestliže by získal dostatečnou sílu k jejímu proražení, další na řadě by byla rezistence 1,0800 EURUSD.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0767 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,46 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0657 do 1,0789 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,70 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,94 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,61 až 24,79 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,81 do 23,19 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter