Co Google Search prozradí o bitcoinu? Především jeho cenu!

Spolu s expanzí internetu se v poslední dekádě staly nepostradatelnou součástí života drtivé většiny lidí ve vyspělých zemích také internetové vyhledávače. Zatímco dříve jste se, pokud jste něco nevěděli, museli zeptat odborníka či zabrousit do knihovny, dnes vám odpověď takřka na každou otázku dá Google a vy tak máte celý svět lidského vědění jako na dlani a z pohodlí domova (či odkudkoli jinud prostřednictvím vašeho smartphonu).

Na druhou stranu jsou však internetové vyhledávače užitečným analytickým nástrojem i pro ty, kteří sedí „na druhé straně“ a zajímá je, co zajímá vás. Na sklonku minulého roku publikoval server NME desítku nejvyhledávanějších termínů prostřednictvím Google v roce 2017: První místo obsadil hurikán Irma, následovaný iPhonem 8 a iPhonem X. Dále se tam objevily zesnulé celebrity, jako legendární zpěvák Tom Petty či frotman kapely Linkin Park Chester Bennington, jakož i nastávající britského prince Harryho Meghan Markle.

Zcela jiné termíny ovšem lidé hledali prostřednictvím vyhledávače serveru Investopedia. Zde se zdá být rok 2017 především rokem kryptoměn: Na prvním místě v hledání se umístil termín bitcoin, následovaný termínem blockchain, na čtvrté příčce se pak umístil termín ICO.

Jak vysvětlit cenu bitcoinu? Stačí jedna rovnice

Nicméně, i když tedy na Google bitcoin nepatří k nejhledanějším termínům, přesto o něm dokáže dost prozradit. Například Investopedia nedávno na základě dat SEMrush ve svém článku odhalila, jaká slovní spojení lidé nejčastěji hledají v souvislosti s bitcoinem. Výsledky můžete vidět na grafu:

Bublající bitcoin. Co na to čtenáři CoinDesk a co Google?

A to není vše, na co společnost SEMrush na základě dat z Google Search přišla. Zatímco cena bitcoinu se dá modelovat poměrně složitě například základě Metcalfova zákona, který připisuje klíčový význam rozšiřující se základně uživatelů sítě, dá se vysvětlit i poměrně jednoduše, a to základě toho, jak často lidé tento termín hledají. Graf z článku Business Insider je více než výmluvný:

Červená linie na grafu ukazuje intenzitu hledání termínu bitcoin, zatímco černá linie pak vývoj ceny bitcoinu, a to za rok 2017. Jak uvádí Business Insider na základě analýzy SEMrush, jedná se o velmi těsnou závislost, což dokládá i koeficient korelace, který za rok 2017 dosahuje téměř 95 %. 

Jak rozeznat bublinu v kryptoměnách? Napoví Metcalfův zákon

Newsletter