Co „nesmírně vzácného“ se děje na zlatě?

Rok 2015 rozhodně nebyl pro „zlaté“ investory tím, na který by vzpomínali v dobrém. Zlato si za posledních 12 měsíců prošlo bezmála 10% propadem, který jeho cenu dostal až na hranici kolem 1070 dolarů za trojskou unci. I přesto, že z historického pohledu nebylo dosaženo „absolutního“ dna, jeden ze známých komoditních expertů poukazuje, že alespoň to několikaleté již bylo pokořeno.

Na základě tohoto výhledu predikuje Dennis Gartman, ostřílený investor a autor The Gartman Letter, že je nutné zahnat zkostnatělé „zlaté“ medvědy a naopak je potřeba připravit prostor pro „zlaté“ býky, kteří doposud pospávali.

„Po 4,5 letech medvědího trhu je načase vypustit velkého býka,“ řekl Gartman ve svém rozhovoru pro server CNBC. „Minulý týden jsem zlato nakoupil, jakmile jeho cena prolomí hranici 1085 dolarů za unci, nakoupím ho ještě víc,“ přiznal otevřeně komoditní expert.

Během pondělí zlato atakovalo dvoutýdenní high, při které se dotklo úrovně 1080,6 dolaru za unci. Tento více jak procentní růst však není hlavním důvodem, proč začal Gartman nakupovat.

„Co mě opravdu zaujalo, byl poslední report americké Komise pro obchodování s komoditními futures a opcemi. Dle zveřejněných informací jsme se dostali do fáze, kdy tzv. komerční obchodníci ze zlatem, kam spadají klenotníci, těžaři, ale i důlní společnosti, drží čisté dlouhé pozice spekulující na růst ceny. U této skupiny je totiž běžný přesný opak, tedy čisté krátké pozice sázející na cenový pokles,“ popsal situaci Gartman.

Dle jeho slov je tento ukáz „nesmírně vzácný“ a jasně svědčí o tom, že na zlatě pravděpodobně hodně brzy započne éra růstového trendu. Zmiňované subjekty mají totiž schopnost „předbíhat trh“. Poslední případem, kdy se objevila ta samá situace, byl listopad 2011, kdy komerční obchodníci se zlatem začali hromadně prodávat, což vyústilo propadem až na aktuální hodnoty.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter