Co se děje s Goldman Sachs?

Blíží se začátek americké výsledkové sezóny, během které budou mimo jiné reportovat svou výkonnost za poslední tři měsíce i banky. Sektor finančních domů si však v případě Spojených států prochází poměrně bouřlivým období, a to nejen vinou vývoje světových trhů, ale i zaváděním nových regulačních opatření. Ušetřena nebyla žádná banka, ani slavná Goldman Sachs (GS).

Bankovní dům Goldman Sachs byl kdysi považován za krále Wall Street, když jen výnosy vlastního kapitálu (ROE) dosahovaly úrovní vyšších jak 20 %. Dnes je tento ukazatel méně jak poloviční a investoři se děsí, že se banka již nikdy nevrátí ke své zašlé slávě.

Letošní výkon Goldmanů ukazuje pokles o více jak 11 %, což odpovídá ceně o velikosti bezmála 171,9 dolarů za akcii. Poměrový ukazatel běžného P/E, zobrazující poměr tržní ceny akcie na jednotku zisku, se za posledních dvanáct měsíců zastavil na 8,64násobku. Toto číslo je v porovnání s ostatními „perlami“ amerického bankovního sektoru prokazatelně nejnižší. Pro příklad, P/E akcií Morgan Stanley, která je považována za největšího rivala GS, dosahuje více jak 14násobku. JP Morgan Chase, která je dle informací magazínu Fortune před Goldmany napřed ve všech poplatcích segmentu investičního bankovnictví, pak dosahuje úrovně necelého 10násobku. Dokonce i samotná Citigroup, která musela být během poslední krize pomalu zachraňováno regulátory, se i přes stálé skomírání drží na vyšších hodnotách P/E, a to konkrétně na 9,17násobku.

Na účet GS však nelze spílat pouze samá negativa. Fakt je, že se neustále jedná o investiční banku, která značně převyšuje většinu svých světových kolegů, včetně těch, kteří se taktéž angažují v úpisech akcií a poradenství v oblasti fúzí a akvizic. Zároveň je ale patrné, že se Goldman Sachs stále potýká s problémy. Jedním z nich je například nedávné oznámení o tom, že generální ředitel Lloyd Blankfein musí postoupit chemoterapii kvůli prý „dobře léčitelné“ formě rakoviny napadající imunitní systém. Tato nemoc by ho dle oficiálního vyjádření neměla omezovat v práci, musí však omezit veškeré cestování.

Šéf Goldman Sachs Blackfein má zhoubný nádor, dle lékařů vyléčitelný

Největší problém?

Největší problém Goldman Sachs není nic jiného než riziko. Banka totiž stále provádí velké množství tradingových operací a obchodů na vlastní účet. Zhruba 60 % všech tržeb má svůj původ právě v těchto oblastech. Pro porovnání, v případě Morgan Stanley je to 50 %, v JP Morgan pouze 25 %, uvádí magazín Fortune.

Tržby z tradingu jsou tak logicky velice citlivé na výkyv trhů, především ve srovnání s asset managementem, úpisem cenných papírů a poradenstvím při fúzích a akvizicích. A právě to je fakt, který dělá investorům vrásky na čele, už jen vzhledem k bouřlivému vývoji akcií i komodit.

Goldmani jsou taktéž zatíženi budoucí povinností omezit řadu svých obchodů na vlastní účet. Regulátoři totiž tlačí na finanční domy, aby co nejvíce osekaly toto silně spekulativní a tedy i rizikové chování. Dle oficiálního vyjádření GS by veškeré požadavky banky měly být splněny do roku 2017, kdy zároveň vejde v platnost samotná regulace.

I tak je ale dle vedení banky obchodní činnost směrována spíše na vykonávání pokynů vlastních klientů. I přesto, že tato činnost není spjata s tak velkým rizikem jako obchody na vlastní účet, stále je možné propadnout se do ztrát. Ať už jsou příkazy klientů správné, nebo ne, banka musí pokaždé, alespoň dočasně, být na druhé straně prováděného obchodu. Pokud se tedy klienti nemýlí, ale banka se nemůže dostatečně zajistit či se své pozice rychle zbavit, bude muset „spolknout“ určité ztráty.

Vzhledem k tomu, že si Goldman Sachs snaží udržet pozici mezi nejlepšími tradery, riziko, kterému skrze své obchody podstupuje, bude i nadále vyšší než u ostatních bank. Potvrzuje to i ukazatel riskované hodnoty (Value at Risk, VaR), který v podstatě symbolizuje objem maximálně možné ztráty plynoucí z tradingu, které může banka během dne čelit. V případě GS se hodnota VaR pohybovala ve druhém čtvrtletí na 77 milionech dolarů, přičemž z toho 28 milionů spadá pod akciové trhy.

V případě Morgan Stanley dosahoval VaR během druhého kvartálu 54 milionů dolarů a u JP Morgan 42 milionů.

Goldmanům srazily zisk o 50 % náklady na soudy

Co bude dál?

Na základě uvedených faktů je jasné, že výsledek hospodaření za třetí čtvrtletí bude pro Goldmany klíčový. Část analytiků sice nedávno vylepšila doporučení sledovaného titulu, kde hlavním argumentem bylo omezení kapitálově nejnáročnějších, a přesto méně ziskovějších a rizikovějších obchodů. Na druhou stranu však byl vývoj trhů v posledních třech měsících silně volatilní, a to nejen ve Spojených státech.

Pokud se ukáže, že Goldman Sachs tuto bouři ustála bez větších škod, investoři začnou bankovní titul opět nakupovat. Tuto vyhlídku však podkopává údaj o tom, že banka již přišla o 60 milionů dolarů vinou série špatných obchodů na úvěrových trzích. Jestliže se tedy potvrdí, že tohle je pouze jedna z mnoha dalších ztrát, které GS za 3Q utrpěla, investoři se rozhodně do nových nákupů nepohrnou.

Ztracená sláva amerických bank

Goldman Sachs zhoršuje výhled pro akcie i ekonomiku

 

Newsletter