Co si za milion dolarů (ne)koupíte aneb nejdražší reality světa

Stejně jako si dnes už za 20 korun nekoupíte svačinu a lístek do kina, i reálná hodnota milionu dolarů už není to, co bývala. To platí dvojnásob zejména na světovém trhu s luxusními realitami.

Podle nového průzkumu firmy Knight Frank si za jeden milion dolarů na nejdražším realitním trhu světa – v Monaku, koupíte pouze 17 metrů čtverečních půdy. Měřeno podle průměrných nákladů na čtvereční stopu.

Na druhém místě se umístila bývalá britská kolonie – Hongkong. Za jeden milion dolarů si tu totiž pořídíte pouhých 20 metrů čtverečních. V třetím městě na seznamu – Londýně, dostanete jen o něco více, tedy zhruba 21 metrů čtverečních.

Čtvrté místo si zasloužilo město, které nikdy nespí – New York. Za jeden milion dolarů si zde můžete koupit neuvěřitelných 34 metrů čtverečních, což je velký luxus v porovnání s novými městskými mikroapartmány.

Nejvýhodněji, co se týče luxusních nemovitostí, stále můžete nakoupit v Kapském Městě v Jižní Africe anebo Dubaji. Za Váš jeden milion dolarů dostanete v Kapském Městě až 204 metrů čtverečních a v Dubaji 145 metrů čtverečních.

Pokud jde ovšem o růst cen, na špičce seznamu je New York, jehož ceny v roce 2014 vyskočily až o 18 procent. O druhé místo se dělí Aspen a Colorado s navýšenými cenami až o 16 procent. A top 5 zemí se stále rostoucí cenou uzavírají Bali, Indonésie a Abú Dhabí.

Evropa v tomto průzkumu moc dobře nedopadla. Můžeme to přičítat nejspíše zpomalení hospodářského růstu, většímu počtu regulací a daní, nedostatku ruských kupců a politickému chaosu. I snobské lokace jako například Svatý Mořic ve Švýcarsku, Cap Ferrat ve Francii, Paříž a Miláno zaznamenaly pokles. Hodnota klesla v průměru až o 0,4 procenta v celé Evropě.

Městskému trhu se i nadále daří lépe než druhořadým domovům na pláži nebo v lyžařských destinacích. Celkově Knight Frank očekává, že poptávka po luxusních nemovitostech v následujících letech zůstane silná na celém světě. Ve zprávě se zároveň píše, že pro soukromé investory jsou nemovitosti zpět na programu. 

Newsletter