Americké výnosy i po slabé aukci 7letého bondu klesly. Dolar oslabila vinou komentářů z Fedu nad 1,1000 za euro. Měnám regionu pomohl slabý dolar a pokles výnosů. Koruna pod 24,30 za euro.

ČR patří mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky vyspělého světa

Růst české ekonomiky ve 2. čtvrtletí letošního roku dosáhl podle zpřesněného odhadu ještě o 0,2 procentního bodu lepšího výsledku, a sice 4,6 procenta. Jedná se o jeden z nejrychlejších růstů mezi hospodářsky vyspělými státy světa.

Dnes byl zveřejněn zpřesněný odhad hrubého domácího produktu české ekonomiky ve 2. čtvrtletí, a to z důvodu nových údajů za sektor vládních institucí, zejména daní z produktů. HDP ve 2. čtvrtletí meziročně vzrostl o 4,6 procenta a mezičtvrtletně o 1,1 procenta.

 

 

Finální údaj o růstu české ekonomiky ve druhém čtvrtletí nabízí ještě lepší čísla: +1,1 % k prvnímu čtvrtletí, +4,6 % meziročně

Posted by Roklen24 on 30. září 2015

Z členských či partnerských zemí organizace OECD se podle aktuálně dostupných dat lépe dařilo pouze rozvíjejícím se trhům Indii (7,2 procenta), Číně (7 procent) a Indonésii (4,7 procenta) a pak dvěma evropským ekonomikám, Irsku (7,3 procenta) a Islandu (6 procent).

Zářný výsledek české ekonomiky je do určité míry výsledkem přechodných efektů (např. dočerpávání eurofondů, které se výrazně promítá třeba do růstu infrastrukturního stavitelství), a nelze tak sázet na udržení současných měr růst i v příštím roce, kdy už se navíc bude v meziročním srovnání komparovat s poměrně vysokou základnou. Za celý letošní rok by však růst měl dosáhnout úrovně čtyř procent či i mírně vyšší.

Nejrychleji meziročně rostoucí ekonomiky hospodářsky vyspělého světa (členské a partnerské země OECD) ve druhém čtvrtletí 2015 podle dat dostupných k 30. 9. 2015:

 

  1. Irsko               7,3
  2. Indie               7,2
  3. Čína                7,0
  4. Island             6,0
  5. Indonésie        4,7
  6. ČR                  4,6

Zdroje dat: ČSÚ, OECD

Newsletter