Credit Suisse: Nová recese by vedla ke zhroucení eurozóny

Případná nová hospodářská recese v Evropě by mohla vést ke zhroucení eurozóny, tvrdí studie švýcarské banky Credit Suisse. Další hospodářský útlum by vyvolal politický zmatek, ve kterém by společná evropská měna zkolabovala, citoval ze sedmistránkové studie na svém webu britský list The Daily Telegraph.

Pokud evropští lídři nedokážou zažehnat další propad světové ekonomiky a utišit euroskeptické nálady, bude další osud měnové unie na vážkách, uvedli ekonomové švýcarské banky v analytickém materiálu.

„Životaschopnost eura je závislá na nynějším zotavování,“ uvedl podle britského webu analytik Peter Foley z Credit Suisse. „Kdyby se eurozóna měla vrátit do recese, není jasné, zda by to vydržela,“ uvedl také.

Kdo nevidí pád globální ekonomiky, musí být v deliriu…

Ekonomika eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku stoupla mezičtvrtletně o 0,3 procenta, tedy stejným tempem jako v předchozích třech měsících. Bylo tomu tak navzdory podpůrným opatřením Evropské centrální banky a padajícím cenám ropy.

Přestože čerstvé hospodářské oživování eurozóny bude v příštích měsících pravděpodobně pokračovat, vycházejí z evropských ekonomik podle Credit Suisse znepokojivé známky zhoršování. Patří k nim třeba kolísavost na finančních trzích, ale také zvýšené úvěrové napětí v bankovním sektoru.

Newsletter