ČSOB: Firmy se příchodu krize nebojí, optimismus ve 3. čtvrtletí vzrostl

Podnikatelé, malé a střední firmy se krize neobávají, Podle ČSOB Index očekávání firem zvyšují investice do nových projektů, vstupují do dalších oblastí podnikání a těší se vysoké poptávce po zboží a službách. Podle Indexu, který sleduje náladu na trhu, stoupla o 5,2 bodu na 31,9 bodu. Index tak zastavil dvě čtvrtletí trvající pokles. Na Slovensku naopak index klesl.

„Podnikatelé a firmy si uvědomili, že bezprostřední nebezpečí v ekonomice nebo na trzích nehrozí. Nadále jsme na růstové dráze a firmy mají převis poptávky. Největší rizika spatřujeme v nedostatku prcovních sil a rostoucích mzdách a také ve zvyšujících se úrokových sazbách. Pozorujeme, že firmy investují zejména do automatizace a robotizace,“ řekl Petr Manda, výkonný ředitel útvaru Firemního bankovnictví ČSOB.

Takřka polovina firem v šetření očekávala, že objem letošních investic předčí jejich výši z předešlého roku, zatímco opak předpokládalo jen 24 procent z nich. Rozšířit své stávající podnikání plánuje v příštích dvanácti měsících 19 procent podnikatelů a živnostníků. když v minulém čtvrtletí to bylo jen 16 procent, což byla nejnižší hodnota za pět let.

„V meziročním srovnání máme nárůst úvěrů, v převážné většině se jedná o úvěry investiční. Platební morálka tuzemských firem je na velmi dobré úrovni,“ dodal Manda.

„Podnikatelé navíc v minulých šetřeních citlivě reagovali na negativní zprávy, ale realita se zatím ukazuje být růžovější než jejich očekávání. K avizovanému zpomalování hospodářského růstu v evropské i české ekonomice skutečně dochází. Nemá však podobu šokového propadu, nýbrž pozvolného útlumu, kterému se podnikatelé díky osvědčeným nástrojům, jako jsou restrukturalizace, inovace nebo zajištění, zpravidla dokáží přizpůsobit,“ řekl hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka.

Při porovnání finančního zdraví se situací před poslední krizí jsou firmy nyní v mnohem lepší kondici. „Firmy se z krize v roce 2008 poučily a jsou velmi obezřetné. Vytvářejí si finanční polštář pro případ krize, což před rokem 2008 nebylo běžné,“ podotkl Petr Manda. „Exportérům doporučujeme zajištění kurzů měn, aby eliminovali riziko spojené vyšších úrokových nákladů spojené s dalším případným zvýšením úrokových sazeb ze strany ČNB,“ dodal.

S ekonomickou situací v Česku je spokojeno 71 procent oslovených podnikatelů, malých a středních firem. Na Slovensku takto odpovědělo 42 procent respondentů. Na sousedním Slovensku obdobný index klesl o 8,4 bodu. Nejvíce jeho zhoršení způsobila slabá očekávání v oblasti poptávky.

Newsletter