ČSSD: Finanční správa musí na základě usnesení prověřit korunové dluhopisy

Představitelé ČSSD budou na dnešní koaliční radě požadovat, aby ministerstvo financí splnilo usnesení rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny týkající se korunových dluhopisů. Podle členů výboru totiž existuje podezření, že ze strany některých emitentů a vlastníků mohlo docházet ke zneužití nebo obcházení daňových zákonů.

„Usnesení rozpočtového výboru pokládám za závažné a přijde mi zcela na místě, aby ministr financí koaliční partnery ujistil, že finanční správa na něj bude odpovídajícím způsobem reagovat,“ řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

ČSSD odmítá, že by šlo o kampaň proti A. Babišovi, byť právě jeho kauza na možné obcházení zákonů upozornila. „Tady nejde o ministra financí a jeho problém, ale systémově i o další emise takovýchto dluhopisů z roku 2012. Koaliční partneři i veřejnost mají právo vědět, že daňová správa tuto záležitost bere vážně,“ dodal Bohuslav Sobotka.

Rozpočtový výbor PS minulý týden výraznou většinou hlasů požádal, aby Generální finanční ředitelství vydalo metodický nebo jiný pokyn k prověření všech emisí korunových dluhopisů vydaných v roce 2012, tak aby se zjistilo, jestli v souvislosti s jejich vydáním nemohlo jít například o skryté vyplácení dividend.

Newsletter