ČSÚ: Únor lákal k nákupům oděvů, obuvi, sportovního a rekreačního zboží

Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy v únoru zvýšily reálně o 5,1 %, stejně jako bez očištění. Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy meziměsíčně vzrostly o 0,4 %.

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel po očištění o sezónní vlivy zvýšily v únoru reálně o 0,4 %, přičemž za potraviny vzrostly o 1,0 % a za nepotravinářské zboží o 0,3 %, zatímco za pohonné hmoty klesly o 0,6 %.

Meziročně se maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy (při stejném počtu pracovních dní v únoru 2019 i 2018) zvýšily o 5,1 %, v tom za nepotravinářské zboží vzrostly o 7,7 %, za pohonné hmoty o 3,9 % a za potraviny o 2,5 %.

Bez očištění se maloobchodní tržby meziročně zvýšily o 5,1 %. Tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 7,7 %, za pohonné hmoty o 3,9 % a za potraviny o 2,5 %.

Nejvíce se zvýšily tržby internetových obchodů a zásilkových služeb  (o 18,6 %). Ve specializovaných prodejnách se projevil větší zájem spotřebitelů v sortimentu oděvů a obuvi (růst o 13,6 %) a výrobků pro kulturu, sport a rekreaci (o 12,3 %). Tržby rostly rovněž v prodejnách s výrobky pro domácnost (o 7,2 %) a s počítačovým a komunikačním zařízením (o 4,6 %). Naopak pokles tržeb zaznamenaly specializované prodejny s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím (o 3,4 %). Tržby za potraviny vzrostly jak v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin (o 2,6 %), tak i ve specializovaných prodejnách potravin (o 0,9 %).

Cenový deflátor v maloobchodě kromě motorových vozidel ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 100,6 % a byl ovlivněn zejména vyššími cenami farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží, pohonných hmot, potravin a výrobků pro domácnost. Naopak ceny klesly v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením, s oděvy a obuví a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci.

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly reálně meziměsíčně o 1,7 %. Meziročně se tržby zvýšily o 1,0 % (očištěné i neočištěné o kalendářní vlivy). Tržby za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) meziročně vzrostly o 1,7 %, naopak za opravy motorových vozidel klesly o 1,3 %.

Newsletter