ČSÚ: V 1. čtvrtletí poklesla výroba masa. Ceny vepřového vzrostly o 19 %

V prvním čtvrtletí letošního roku bylo vyrobeno 105 770 tun masa, což činí meziroční pokles o 3,5 procenta. Pokles hovězího masa byl 4,6 procenta, vepřového 4,6 procenta a drůbežího 1,2 procenta. Ceny zemědělských výrobců jatečného skotu se meziročně nezměnily, vzrostly ale ceny vepřového (+18,8 %) a mírně se zvýšily také ceny kuřat (+1,9 %).

V prvním čtvrtletí 2017 bylo poraženo 57,6 tis. ks skotu. V poklesu porážek býků se projevily snížené stavy skotu ve výkrmu. Menší počet zvířat určených k porážce z tuzemských chovů nebyl nahrazen ani jejich zvýšeným dovozem a výrazně tak vzrostl dovoz hovězího masa. Na snížení výroby vepřového masa o 4,6 procenta se projevila rovněž nižší porážková hmotnost. Celkově bylo vyrobeno 51 665 tun vepřového masa. Zahraniční obchod s masem vykázal zápornou bilanci u všech tří druhů.

Nákup mléka od producentů zaznamenal nárůst 0,3 procenta a dosáhl 711 787 tis. litrů. Cena mléka vzrostla meziročně o 7,6 procenta, když ho zemědělci prodávali průměrně za 7,85 Kč za litr, což je o 1,03 Kč vyšší než v předcházejícím čtvrtletí. Výrazný přebytek zahraničního obchodu s mlékem a mléčnými výrobky zůstal meziročně na stejné úrovni. Na obchodu s mlékem a mléčnými výrobky se nejvíce podílelo Německo a Slovensko v obou směrech, na dovozu také Polsko a vývozu Itálie.

Newsletter