ČTÚ začal převádět regulaci z O2 na Cetin

Český telekomunikační úřad začal převádět regulační povinnosti z O2 na nově vytvořenou firmu Cetin, která vznikla oddělením sítí a datových center. Jako první ČTÚ navrhl cenovou regulaci Cetinu na trhu velkoobchodního zpřístupnění pevných linek. Návrh musí potvrdit Evropská komise. Úřad to dnes uvedl na svých stránkách.

Jedním z cílů rozdělení O2 bylo právě snížit regulaci. „Jedním z účelů složitého procesu rozdělení bylo dosáhnout toho, aby sektorová telekomunikační regulace přešla na oddělenou společnost Cetin, které se více dotýká. Přechod regulace na společnost Cetin tak O2 umožní lépe reagovat na vývoj trhu,“ uvedl generální ředitel O2 Tomáš Budník.

ČTÚ bude postupně analyzovat všechny telekomunikační trhy, kde byla dosud O2 označená za podnik s významnou tržní silou. Podle výsledků pak bude ukládat Cetinu regulační povinnosti. Jde například o velkoobchodní přístup k rychlému internetu nebo pronájem datových okruhů. O2 by měla po rozdělení pravděpodobně podléhat regulaci jen na maloobchodních trzích, tedy hlavně na trhu hlasového volání do mobilních sítí.

Cetin se od O2 oddělil na začátku června. Přešly pod něj pevné a mobilní sítě O2 i datová centra. Naopak licence ke kmitočtům zůstaly O2.

Newsletter