Další bublina? MMF varuje před růstem cen realit

Ceny domů se v poměru k příjmům a nájmům ve většině nejvyspělejších zemí pohybují stále výrazně nad historickými průměry, uvedl náměstek generální ředitelky MMF, čínský ekonom Min Ču. Svět podle MMF musí jednat, aby zabránil dalšímu ničivému kolapsu na trhu realit.

Varování platí pro Austrálii, Belgii, Kanadu nebo Švédsko. Krach realitního trhu v USA po splasknutí bubliny na trhu nemovitostí vedl v letech 2007 až 2009 k finanční krizi a následné hluboké ekonomické recesi. Centrální bankéři v mnoha zemích reagovali snížením úrokových sazeb na rekordní minima. To vytlačilo ceny domů na úroveň, kterou MMF považuje za rizikovou i pro velmi rozdílné ekonomiky.

Globální index MMF pro ceny obytných realit ukázal, že ceny bydlení ke konci loňského roku rostly nepřetržitě sedm čtvrtletí. V posledním roce se zvyšovaly v 33 z 52 sledovaných zemí a nejrychleji rostly na rozvíjejících se trzích. I když v některých případech se stále zotavují z „prudké korekce“, k níž došlo během hospodářské recese, míní MMF.

O více než 10 procent se ceny za poslední zhruba rok zvýšily na Filipínách nebo v Hongkongu. K velkému meziročnímu poklesu naopak došlo v některých jihoevropských zemích v čele s Řeckem (o 7 %). V ČR ceny klesly o téměř 2 procenta.

Newsletter