Americké výnosy korigují včerejší nárůst. Proinflační tlaky by dnes mohl podpořit výsledek amerického indexu cen výrobců. Vyšší výnosy a silnější dolar se podepsaly zejména na zlotém a koruně. Domácí měna se obchoduje kolem 25,60 za euro.

Další IPO rekordman? Přes odpor Islámu míří na trh velká banka

Největší primární emisi od zářijového IPO čínské Alibaby bude podle aktuálních signálů provázet silný zájem investorů. Největší saúdskoarabská banka, National Commercial Bank, se v listopadu chystá na trh umístit 500 milionů akcií, tedy ekvivalent čtvrtiny svého kapitálu, s očekávaným výnosem 6 miliard dolarů.

V rámci regionu se má se jednat o největší primární emisi akcií v historii, převyšující dosavadní rekord z roku 2007, kdy na burzu s výnosem 4,96 mil. USD vstoupil provozovatel přístavu DP World. Zároveň by mělo jít o dosud druhou největší událost v letošním roce po zářijovém vstupu Alibaby na NYSE, který vynesl 25 miliard dolarů.

V nabídce drobným investorům, jimž banka do rukou prodá 15 procent svých akcií, dosáhla poptávka 16násobku nabízeného objemu. Dalších 10 procent zamíří do rukou tamního veřejného penzijního fondu. Titul by měl začít na burze obchodovat v neděli 9. listopadu.

Z průzkumu CNBC mezi analytiky vyplynulo, že považují nacenění akcie na 45 saúdských rialů, což je zhruba 12 amerických dolarů, za nízké v porovnání s konkurenty na trhu a sektorem jako celku. Na úrovni ukazatele P/B (tržní cena v poměru k účetní hodnotě) zůstává NCB hodnotou 2 za průměrem sektoru 2,2.

Analytici Morgan Stanley očekávají v případě tohoto IPO silný zájem institucionálních investorů. Saúdskoarabský akciový trh, známý jako Tadawul, od začátku roku posílil o zhruba 18 %. Finanční autority v zemi oznámily svůj záměr v první polovině příštího roku začít otevírat tamní akciový trh zahraničním investorům. Ti zatím k akciím NCB v rámci IPO nebudou mít přímý přístup.

Vstup největší banky v zemi na burzu je na domácí půdě kontroverzním tématem a vzbudil veřejnou debatu o tom, zda není v rozporu s islámskou legislativou zakazující lichvu. Hlasy nejsilnějších odpůrců nicméně vyslyšeny nebyly a představenstvo banky záměr veřejného obchodování s jejími akciemi schválilo.

Ratingová agentura Moody’s minulý týden vydala hodnocení bankovního sektoru v zemi. Zhodnotila, že „tlaky na úvěrové marže a přísnější regulatorní omezení ohledně poplatků omezí další růst ziskovosti“.

Newsletter