Deficitní financování nikdy nezmizí. Tím pádem ani inflace

Klíčové body

  • Platilo, že v době před volbami se nemění monetární politika. Letos vzal tento více méně spolehlivý vzorec chování za své.
  • Nejedná se o rozklad demokracie ve Spojených státech, pouze vyplouvá na povrch skutečná podstata politiky, kterou je nelítostný boj o moc.
  • Zjištění, že dopady bezprecedentního fiskálního a monetárního impulzu z doby pandemie nebyly až tak zničující, vede k ochotě používat deficitní financování v míře doposud nevídané. Nečekejme zpátečku. 
Zdroj: Depositphotos

Máme tendenci si zpovzdálí idealizovat politický boj před americkými volbami jako zápas dobra se zlem, ve kterém nakonec musí zvítězit ta správná strana, ať už to je kterákoliv. Pravdou však je, že se jedná slovy jednoho bývalého prezidenta o velmi tvrdý kontaktní sport.

Předchozí i letošní volby jsou do té míry vypjaté, že spadla marketingová fasáda, která uhlazovala dojem z brutálního souboje. Rozšířila se také paleta zbraní, které protivníci používají. V minulosti bylo nepsaným pravidlem, že se předvolebního klání neúčastní instituce typu centrální banky. Platilo, že v době před volbami se nemění monetární politika, ať v čele stál sympatizant té či oné strany. Letos vzal tento více méně spolehlivý vzorec chování díky padesátibodovému snížení základní sazby z minulého týdne za své.

Nejedná se o žádný rozklad demokracie ve Spojených státech, pouze vyplouvá na povrch skutečná podstata politiky, kterou je nelítostný boj o moc. Ostatně k podobnému využití ekonomických pák došlo už v předchozí kampani, kdy se současný prezident zasadil o poslední dvoubilionovou covidovou injekci, která nebyla dle mnoha ekonomů potřebná. Ekonomika je systém, který reaguje na fiskální impulzy velmi jednoznačně, a je docela pravděpodobné, že se tento politický úder vrátil jeho autorovi ve formě inflační vlny, která nemusela být až tak brutální, nebýt přebytečných peněz nacpaných do systému. 

Padesátibodové snížení základní sazby není kvalitativně srovnatelné s přímou fiskální injekcí do peněženek spotřebitelů, avšak inflační dopady s největší pravděpodobností mít bude. Je proto téměř jisté, že následující roky budou zrcadlovým obrazem pocovidových let a budou charakterizované návratem inflace, ne v té intenzitě jako v letech 2022- 2023, ale dostatečně velkým, aby opět znejistěl trhy a investory. Bezprecedentní fiskální a monetární impulz z doby pandemie měl jeden nezpochybnitelný dopad do politiky. Situace přinutila státy ke krokům, ke kterým by za normálních okolností nenašla odvahu. Zjištění, že dopady nebyly až tak zničující, vede k ochotě používat deficitní financování v míře doposud nevídané. Nečekejme proto zpátečku. Potvrzením jsou letošní americké volby.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1156 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 100,75 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1127 do 1,1204 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,07 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,47 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,02 až 25,11 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,36 do 22,54 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo

Newsletter