Den zúčtování. Nervozita na devizových trzích stoupá

Dnešní asijská seance se nesla ve znamení vysoké volatility dolaru vůči jenu, kdy dolar v brzkých hodinách vystoupal nad hranici 115 jenů za dolar, ale posléze klesl zpět k úrovni 114,5 jenů za dolar. Strmý pokles lze vysvětlit vybíráním zisků některých investorů před klíčovými událostmi včetně dnešního zasedání Evropské centrální banky a zítřejších amerických dat z trhu práce.

Euro se tak, jako po většinu tohoto týdne, ocitá v blízkosti svých 2 letých minim, v očekávání, že prezident ECB Mario Draghi nabídne indicie ohledně dalšího směřování politiky Evropské centrální banky. Evropská měna obchoduje momentálně na úrovni 1,2504 dolarů za euro.

Prostořeký Draghi povolán mlčet?

Zklamání z ekonomických dat v Evropě a překvapivé rozhodnutí BOJ minulý týden posílit již tak masivní monetární stimuly, vytváří tlak na ECB, aby taktéž přistoupila k uvolnění své politiky.

„Zda euro může zůstat poblíž úrovně 1,25 USD, závisí na tom, jak moc holubičí bude prohlášení šéfa ECB Maria Draghiho. Pokud bude jeho rétorika poukazovat na potenciál kvantitativního uvolňování, cena eura by se mohla posunout směrem k 1,20 dolaru,“ řekl Koji Fukaya, prezident společnosti FPG v Tokiu.

Měny komoditních ekonomik nadále pokračují ve svém poklesu uprostřed obav, že pokles globálního růstu bude mít za následek útlum poptávky po komoditách jako jsou ropa a železná ruda. Česká koruna taktéž klesá, momentálně na 27,8127 korun za euro. Vůči dolaru obchoduje poblíž svých 4 letých minim na 22,2315 korun za dolar. 

Newsletter