Deníček investora: I štěstí je součástí obchodování

Zdravím! Po nějakém čase je zase o čem psát, a tak vám přináším další díl svého blogu. V následujících řádcích zhodnotím své první akciové investice a rozeberu i nějaké další, které mi z fundamentálního i technického pohledu přišly zajímavé.

Naposledy jsem otevřel své první 2 akciové pozice pomocí instrumentu cfd. Prvním nákupem byla farmaceutická společnost Sarepta Therapeutics. Společnost jsem nakupoval na ceně 36,07 a zdá se, že vstup to byl vydařený. Prakticky od otevření byla pozice v černých číslech, a já tak mohl stop loss brzy po otevření přesunout na breakeven. Růstu pomohla především skutečnost, že Sarepta zveřejnila nové pozitivní výsledky testů léku zmírňujícího projevy maskulární dystrofie, tedy onemocnění, na jehož léčbu se společnost specializuje. V současné době se cena pohybuje již na úrovni 47,1, což představuje něco málo přes 30% výnos.

Deníček investora: O indexech volatility a 1. akciovém nákupu

Druhým nákupem byla akcie ruského mobilního operátora MTS. Tento titul jsem již rozebíral v předchozích dílech. Jak jsem předpokládal, cena po rozuzlení sporu s ruským antimonopolním úřadem dále pokračovala v růstu a od mého nákupu si připsala přibližně 13,8 %. U obou titulů vidím ještě potenciál, a proto nechávám pozice otevřené. Musím říct, že s ohledem na to, jak jsem s nákupy váhal, jsem s výsledky prozatím spokojen. Nutno říci, že se v obou případech jednalo o spíše oportunistické obchody a měl jsem tedy i slušnou dávku štěstí. Nicméně, tento vývoj mě přiměl v nákupech pokračovat.

Dlouho jsem měl na watchlistu společnost BMW. Akcie platí dividendu kolem 4 % p.a. a disponuje některými velmi silnými fundamenty (například EBIT marží 8,9 %). Z technického pohledu akcie vytvořila na ceně 78 dvojité dno, což mi přišlo zajímavé. Pozitivní obchodní signál mi rovněž potvrdila Saxo platforma v sekci „Zprávy a analýzy“. Tedy dalo by se říci, že nebylo co řešit. Bohužel, než jsem stihl analýzu dokončit, vyskočila cena až na úroveň kolem 83 a nejlepší příležitost mi tak zřejmě utekla. Nadále budu však titul sledovat a doufat v nějakou tu korekci, která by případně přinesla nové příležitosti pro vstup.

Dalším titulem, který zaujal mou pozornost, byla akcie společnosti Dean Foods. Jedná se o výrobce mléka a mléčných produktů s největším podílem na americkém trhu. V současné době je akcie pod poměrně velkým tlakem, který je způsoben jak rostoucí konkurencí, tak skutečností, že americké discount řetězce jako Walmart či Target využívají své značky mléka a vajíček jako tzv. loss-leaders. Jde tedy produkty, na kterých inkasují zápornou marži, avšak velmi dobře slouží ke zvýšení návštěvnosti obchodů. Principem této strategie je domněnka, že zákazník kromě vajíček a mléka provede v daném obchodě i své další nákupy, na kterých již řetězec inkasuje marži kladnou. Dále je tato strategie pro obchody výhodná, protože běžný spotřebitel se vajíčky a mlékem nemůže předzásobit. Toto je samozřejmě pro tržby společnosti Dean Foods velmi negativním faktorem. Akcie se aktuálně nachází na svém historickém minimu a cena dále klesá. Z mého pohledu je však reakce trhu přehnaná a společnosti nadále věřím. Jsem toho názoru, že marketingová strategie diskontních řetězců není trvalá a společnosti Dean Foods se podaří udržet si tržní podíl a přízeň americké střední třídy. Dále, společnost reaguje na změnu spotřebitelské poptávky a rozvíjí se v oblasti produkce organického mléka skrze joint venture spolupráci se společností Organic Valley, tedy prémiového organického mléka. Díky těmto faktorům jsem se rozhodl investici uskutečnit.

Čtvrtým titulem, který jsem do svého portfolia přidal, je společnost Vodafone. Akcie tohoto mobilního operátora je rovněž poměrně distressed kvůli plánům na navýšení capexu, a tedy rostoucí nejistotě věřitelů ohledně budoucího Free Cash Flow to Equity. Společnost má velmi silné finanční ukazatele a většina analytiků jí přisuzuje upside kolem 20 %. I já jsem toho názoru, že akcie je aktuálně podhodnocena, a rozhodl jsem se tedy v tento titul proměnit další část svého účtu.

S postupem času čím dál více zjišťuji, jak náročné je skutečně (bez předsudků) analyzovat nějakou společnost a nevpouštět do rozhodnutí svůj vlastní světonázor. Jednoduše, některé společnosti se mi líbí již na základě předmětu podnikání (telekomunikace, logistika, společnosti produkující dostupné zboží) a stejně tak existují oblasti, které mi jednoduše neimponují (oděvnictví či rychlé stravování). Akcie Mcdonalds se tedy v mém portfoliu zřejmě neobjeví, jakkoli by fundamenty mohly být silné. Avšak sám si nejsem jistý, zda je tento přístup správný. Snad tedy nějaké společnosti, které mají potenciál a potřebný „sex-appeal“, ještě najdu. Jsem v dobré víře.

Deníček začínajícího investora je společná iniciativa zpravodajského portálu Roklen24 a pražskéSaxo Bank. Cílem projektu je nabídnout mladému investorovi příležitost, nástroje a konzultace v jeho začínající snaze osvojit si základní investiční postupy a metody. Své poznatky, pocity a doporučení nabízí čtenářům Roklen24 ve formě subjektivně psaného deníku.

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter