Deníček investora: O indexech volatility a 1. akciovém nákupu

Zdravím!

Naposledy jsem se zmiňoval o otevřené pozici na indexu VXX, která byla součástí spekulace na růst volatility na trzích. Dnes se podíváme na to, jak to s pozicí dopadlo. A také již přidáme do portfolia nějaké ty akcie.

Začněme volatilitou. Akciové trhy se v poslední době nebývale rozvířily. Příčinou bylo samozřejmě napětí ohledně možného útoku totalitního režimu Kim Čong-una na cíle v Tichém oceánu, jinak řečeno severokorejská krize. Jakkoli nejsem stoupencem tohoto (dle mého názoru) politického postrkávání a obecně vzniku ozbrojeného konfliktu, přisuzuji mu malou pravděpodobnost. Celá situace mému obchodnímu účtu ale značně pomohla. Protože jsem do indexu VXX přeměnil rovných 10 % účtu a instrument si během pouhých pár dnů připsal něco málo přes 20 %, dostala se má pozice do slušného zisku během velmi krátké doby (tento instrument se na Saxo platformě obchoduje bez páky 1:1, tedy počty jsou v tomto ohledu jednoduché). Do dlouhé pozice jsem vstupoval na ceně 11,09 a index se brzy vyhoupl nad hodnotu 13. Já jsem nakonec po mírném poklesu z vrcholu zavíral na ceně 12,51. Mým původním záměrem bylo zajištění účtu plánovaného akciového portfolia, nicméně, během trvání pozice jsem si tento index trochu více nastudoval a dospěl k názoru, že vlastně nechci mít tuto pozici otevřenou dlouhodobě. Pohledem na roční graf indexu člověk nabude dojmu, že instrument již dosáhl svého dna a níže již nemůže klesnout, opak je však pravdou.

Deníček investora: Euro vs. dolar a očekávaný neklid na trzích

Když si graf přiblížíme na menší periodu, zjistíme, že index neustále klesá. Je třeba mít na paměti, že z grafu vyčteme pouze absolutní změny cen, nikoli relativní. V absolutních číslech cena klesá čím dál méně, ale v procentech se jedná v čase přibližně o stejnou cenovou změnu. V rámci toho jsem si uvědomil, proč má průběh některých finančních grafů exponenciální charakter – cena instrumentů je řízena relativními změnami, nikoli absolutními. Dále hlavním důvodem pokračujícího poklesu hodnoty indexu je jeho struktura. Technicky je vázán na koš VIX futures, ne na index volatility jako takový. Expirace jednotlivých futures tak způsobuje, že hodnota indexu VXX neustále klesá. Historicky bylo období zvýšené volatility (9/11, hospodářská krize 2008, atd.) vždy následováno obdobím klidu. Toto jsou důvody, proč mi přijde racionální index spíše shortovat. Ideální jsou k tomu samozřejmě momenty, kdy nervozita vzroste v reakci na nějakou ekonomicko-politickou událost. Pro zajištění svého portfolia tedy raději využiji nějaký instrument vázaný na zlato. U toho si však chci počkat na nějakou zajímavější cenu.

Severokorejská krize je samozřejmě stále na stole, nicméně z mého pohledu se trh již poměrně uklidnil. Této situace jsem využil k nákupu prvních dvou akcií (CFD) do svého portfolia. Jedná se o společnosti MTS (NYSE: MBT) a Sarepta Therapeutics (NASDAQ: SRPT). MTS (Mobile TeleSystems) je ruský mobilní operátor s aktuálně největším podílem na trhu. Soudní spor její mateřské společnosti Sistema a společnosti Rosněfť byl v minulém měsíci urovnán a závěrečná pokuta byla pro Sistemu nižší než trhem očekávaná. Soudní spor byl důvodem, proč byla akcie MTS značně distressed. Dle poměrových ukazatelů (hlavně P/E) je společnost nadále podhodnocena oproti peerům. Nyní tedy nevidím důvod, proč by cena akcie neměla růst, a co víc, očekávaná dividenda se pohybuje kolem 10 %.

Deníček investora: Slušný zisk na Daxu a první pokus o stock-picking

Mým dalším nákupem byl americký výrobce léčiv Sarepta Therapeutics. Zatím nejdůležitějším produktem společnosti je lék Eteplirsen, což je v současnosti jediný lék na trhu, který zmírňuje dopady Duchenneovy muskulární dystrofie na lidský organismus (pouze obecně – lék nahrazuje mRNA v organismu pro vytvoření funkčních proteinů, a tedy umožňuje funkci svalů). Hlavním aspektem obchodu je tedy velký tržní potenciál a současná nízká cena akcie. Dále věřím, že tato akcie je beta-neutral, což je dalším důvodem, proč do pozice vstupuji. Jedinou nevýhodou je, že společnost nevyplácí dividendy, tedy jedná se o čistě růstovou spekulaci. Příště bych se chtěl podívat na nějakou beta-positive akcii, možná automobilku. O tom v dalším článku.

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter