Koruna oslabuje jako jediná z regionu. Obchoduje se těsně pod 24,70 za euro. Dolar proti euru postupně smazává dnešní ztráty. Kurz testuje hranici 0,9600 EURUSD.

Deutsche Bank: Tesla se do 2030 bude prodávat jako BMW a Mercedes

Tesla svou tržní hodnotou včera překonala General Motors a stala se tak nejhodnotnější automobilkou USA. A to i přes to, že co se prodejů týče, je zatím spíše jen automobilovým trpaslíkem. Je cena jejích akcií oprávněná?

Akcie výrobce automobilů na elektrický pohon včera vzrostly o více než 3 % a uzavřely na rekordních 312,39 dolaru. Jen za letošní rok si titul připsal 46% zisk. Tržní kapitalizace Tesly tak včera podle agentury Reuters dosáhla 50,887 miliardy dolarů (1,3 bilionu Kč), zatímco tržní kapitalizace dosavadní automobilové jedničky GM činila 50,886 miliardy USD.

To ostře kontrastuje s počtem prodaných aut: Zatímco Tesla v loňském roce prodala 76.230 vozů, u GM to bylo ve stejném období zhruba deset milionů. Nabízí se tedy otázka, zda si Tesla tak vysoké ocenění zaslouží.

Shortař vrací Muskovi úder: Akcie Tesly mají „nulovou“ hodnotu

Teslu si nemůžete dovolit ignorovat

Podle amerického finančního magazínu Barron´s titul stále vykazuje všechny znaky rizikové akcie. Firmě stále odtékají peníze v souvislosti se zahájením jejího dosud nejambicióznějšího projektu a její akcie jsou podle všech možných ukazatelů neuvěřitelně drahé. Ale „i s tím vším rizikem si myslíme, že si růstoví investoři nemohou dovolit tento titul ignorovat,“ uvedl podle magazínu ve zprávě pro klienty Alexander Potter, analytik americké investiční banky Piper Jaffray. Zvýšil přitom doporučení pro titul z „neutral“ na „overweight“ a cílovou cenu z 223 na 368 dolarů. A to byl impuls, který včera vystřelil akcie Tesly na nový rekord.

Podle Pottera hraje Tesla podle vlastních pravidel. „Společnost propaluje peníze v míře, za kterou by lépe zavedené společnosti byly pravděpodobně potrestány.“ Tesla podle něj vzbuzuje v myslích zákazníků, zaměstnanců a investorů emoce, jako je optimismus, svoboda, či vzdor. Potter také uvedl, že má firma své stoupence téměř jako nějaký kult, a je tak pro analytiky obtížné ji hodnotit. To však je podle něj dobré pro investory, neboť je to něco, co lze jen stěží napodobit. I kdyby zahájení výroby Modelu 3 provázely problémy, zákazníci ani investoři svůj názor na firmu nezmění, konstatoval Potter.

Tesla: Ojetá dražší než nová?

Tesla chce letos zahájit masovou výrobu svého prvního vozu střední třídy pod názvem Model 3. Do výroby by měl jít v polovině roku, sériová produkce by měla začít v září. Aby své ambiciózní plány mohl uskutečnit, oznámil zakladatel a CEO společnosti Elon Musk, že chce vydat nové akcie a dluhopisy v hodnotě cca 1,2 miliardy dolarů. Analytik Deutsche Bank, Rod Lache, citovaný magazínem Barron´s, v souvislosti s avizovanými kapitálovými změnami předpokládá, že by hotovostní rezervy Tesly mohly do konce roku 2017 vzrůst na 1,8 miliard dolarů, což by byl podle něj „podstatně pohodlnější polštář likvidity.“

Jako BMW a Mercedes

Tesla plánuje, že v roce 2018 prodá 500 tisíc vozů. Potter sice varoval, že automobilka tohoto cíle pravděpodobně nedosáhne, ale vzhledem k tomu, že v následujícím roce prodá 750 tisíc vozů, na tom podle něj v podstatě nezáleží.

Potter, který prý posledních sedm měsíců osobně jezdil Teslou, je optimistický i vůči samotnému Modelu 3. „Jiné automobilky reagují tím, že představují své vlastní elektrické vozy, ale v následujících několika letech nevěříme, že by některá společnost přišla s produktem, který by se přiblížil Modelu 3 Tesly, který bude prvním masově vyráběným elektrickým vozem na světě.“ Potter také očekává, že se Model 3 stane ziskovým rychleji než kterýkoli předchozí model Tesly.

Tesla v prvním čtvrtletí dodala zákazníkům rekordních 25 tisíc aut

Také Deutsche Bank předpovídá Tesle rychlý růst. Podle ní by firma do roku 2030 mohla ročně prodávat téměř tolik vozů jako BMW a Mercedes. Roční prodeje Tesly by do roku 2030 podle Deutsche Bank měly dosáhnout cca dvou milionů vozů. Pro srovnání, BMW prodává 2,26 milionu a Mercedes 2,27 milionu vozů ročně.

Co se akcií Tesly týče, je analytik Deutsche Bank na rozdíl od Piper Jaffray poněkud zdrženlivější. Cílovou cenu pro titul zvýšil na 240 USD z předchozích 220 USD, doporučení však ponechal na stupni „držet“.

Další osud akcií Tesly je nanejvýš nejistý. Odhady, kam se letos titul vydá, sahají od 50 do 500 dolarů za akcii (více v článku Jaký je nejhorší a nejlepší scénář pro Teslu v roce 2017?). Ale teprve budoucnost (a Elon Musk) ukáže, komu tato budoucnost patří.

Newsletter