Dnes bude devizový trh vlivem svátků líný

Klíčové body

  • Americký dolar během včerejšího obchodování posiloval. Významnou část zisků si ale umazal i vlivem smíšených ekonomických signálů.
  • Ve Velké Británii byl představen další stimulační balíček v podobě vládních investic a snížení daní. Tamní vláda reaguje na zhoršení ekonomického vývoje.
  • Dnes bude devizový trh línější. V USA se slaví díkuvzdání a v Japonsku pak obdoba tohoto svátku.
Zdroj: Depositphotos

Dnes bude devizový trh línější kvůli svátkům v USA a Japonsku. Americký dolar přesto během včerejšího obchodování posiloval proti většině světovým měnám, kdy dolarový index DXY vzrostl nad hranici 104 bodů. Posílení dolaru pomohla nad očekávání dobrá data z amerického trhu práce. Nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti bylo k 18. listopadu 209 tisíc proti očekávaným 225 tisícům, což lze vnímat jako pokračování ekonomické obnovy. Většinu zisků dolar ale během obchodování ztratil. Proti dobrým datům z trhu práce přišla horší než očekáváná data ohledně nových objednávek trvanlivého zboží v USA. Meziměsíční pokles objednávek trvanlivého zboží činil – 5,4 % oproti očekávanému poklesu na úrovni – 3,1 %.

Do kurzu dolaru promluvil i zápis z posledního zasedání Fedu, kde jsou zřejmé obavy z přetrvávající míry inflace. Tyto obavy budou do jisté míry ovlivňovat budoucí vývoj americké měnové politiky. Na trhu bylo možné pozorovat reakci v podobě růstu výnosů amerických pokladničních poukázek na různých dobách splatnosti. Přes vyjádřené obavy z přetrvávající inflace neočekávají obchodníci na trzích další zvýšení úrokových sazeb ze strany Fedu na listopadovém zasedání. Naopak sílí spekulace ohledně dřívějšího snižování sazeb, které by teoreticky mohlo přijít už v březnu. Rozhodnutí o prvním snížení je z našeho pohledu stále pravděpodobnější spíše v květnu, případně na přelomu poloviny roku 2024. Pokud bude vývoj na trzích a rétorika zástupců Fedu ukazovat na dřívější pokles sazeb, pak lze očekávat další oslabování dolaru.

Dolar během včerejška výrazně posílil i proti libře. Posílení bylo taženo především kondicí americké ekonomiky. Dolar si část zisků proti libře ale ponechal. Ministr financí Velké Británie totiž představil další stimulační balíček a související snižování daní. Tento balíček je reakcí na zhoršení ekonomického výhledu na ostrovech. Vedle dočasného snížení odvodů slibuje balíček řadu investic do umělé inteligence a průmyslu, daňových prázdnin, snížení zaměstnaneckých odvodů a růst minimálních mezd. Vedle obav ze stavu státního rozpočtu Velké Británie rostou i očekávání v oblasti budoucí inflace.

Delší období zvýšených cen v ekonomice a jejich pomalejší pokles by mohl znamenat i pozdější snížení úrokových sazeb. Pro kurz libry je tak výhled smíšený. Na jedné straně mohou libře pomoci spekulace o pozdějším začátku cyklu snižování úrokových sazeb ve srovnání například s USA a případně i eurozónou. Na druhou stranu je britská ekonomika v relativně špatné kondici a nové vládní balíčky dostanou veřejné finance i míru zadlužení pod výrazný tlak. Program „Autumn Statement for growth“, nebo tedy Podzimní deklarace pro růst má za cíl krátkodobé posílení ekonomické aktivity. Otázkou je, jaké účinky budou mít podobné programy v budoucnu.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0914 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,66 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0854 do 1,0966 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,38 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,34 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,38 až 24,54 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,29 do 22,57 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter