Do čeho investují světoví milionáři?

Každý z nás by se nepochybně chtěl stát milionářem. Univerzální recept k vysněným penězům bohužel neexistuje. Co se však člověk může naučit, je přemýšlet jako milionář a stejně tak i investovat.

Poslední zpráva World Wealth Report vytvořená konzultačními společnostmi Capgemini a RBC Wealth Management se vyjma dalších oblastí života světových boháčů zaměřila i na rozdělení využívaných investičních instrumentů nejen celosvětove, ale i dle jednotlivých regionů.

Ti nejbohatší jedinci, které zpráva definuje jako ty, kteří disponují investovatelnými aktivy o hodnotě více jak jeden milion dolarů nepočítaje jejich obydlí, sbírky a zboží dlouhodobé spotřeby, investují do mnohem rizikovějších instrumentů, než tomu bylo v předchozích letech. Jedničkou v jejich portfoliích se stávají akcie, které tak překonaly původního favorita, jímž byla hotovost (viz graf).

Majetek dolarových milionářů vystoupal na rekord

Z celosvětového měřítka představují akcie 26,8 % celkového portfolia světových milionářů. Druhé místo patří hotovosti a hotovostním ekvivalentům, které zaujímají 25,6 % expozice. Reality, vyjma trvalých obydlí, pak tvoří 17,6 %. Na předposledním místě jsou pak instrumenty s fixním příjmem, jež zaujímají 16,9 %. Na posledním jsou pak alternativní investice s 13 %. Do této oblasti spadají například komodity, deriváty, private equity či hedgeové fondy.

Z hlediska jednotlivých regionů se akciová expozice nejvíce zvýšila v Japonsku a Latinské Americe, a to i přesto, že v zemi vycházejícího slunce stále drží svůj prim hotovost a její ekvivalenty. Hlavním důvodem, proč se boháči drží cashe, je dle zprávy snaha o zachování vlastní finanční stability či okamžitý přístup k volným prostředkům, které mohou být použity na nové a atraktivní investiční příležitosti.

V Evropě se na první místo dostaly akcie se svými 23,9% podílem. Za nimi jsou v těsném závěsu reality a poté až hotovost.

Miliardáři investují do inovací a řeší, jak předat jmění

Český dolarový milionář? Má titul, firmu a investuje opatrně

Newsletter