Do Evropy chce nejvíce azylantů od pádu Sovětského svazu

Otázka migrace patří v rámci Evropy k těm nejožehavějším. Příliv imigrantů, ať už jde o ekonomické migranty či o uprchlíky, se stal mezinárodním politickým problémem, který ve výsledku vyústil v krizi starého kontinentu. Jaká čísla za tím stojí? Podle amerického výzkumného ústavu mnohem větší, než která byla pozorována po pádu Sovětského svazu.

Pew Research Center nedávno publikoval novou studii mapující příliv imigrantů do Evropy. Jen v roce 2015 se konečné číslo zastavilo na 1,3 milionech osob, což je téměř dvojnásobek roku 1992. Od roku 1985 pak země starého kontinentu obdržely celkem 11,6 milionů žádostí o azyl, přičemž 1,3 milionů připadá jen na minulý rok.

Podle výzkumného ústavu se Evropa, potažmo země Evropské unie, stala bezpečným přístavem lidí především z Afriky a Středního Východu, kteří utíkají před konfliktem, chudobou a perzekucí. Zatímco země jako Kosovo a Albánie stále přispívají k vysokým číslům, rekordmany minulého roku byly tři oblasti, a to Sýrie, Afghánistán a Irák.

Vzhledem k všem opatřením, které evropské země pod náporem imigrantů zavedly, stále více utečenců využívá přístup z moře. A právě ten se mnohým z nich stal osudným. Podle úterního vyjádření Mezinárodní organizace pro migraci zemřelo na moři během prvních sedmi měsíců roku 2016 celkem 4027 lidí. V roce 2015 toto číslo dosahovalo 3771 osob.

Pokud bychom se na evropské země zaměřili z hlediska oblíbenosti, jednou z favorizovaných destinací je Německo. Tam počet žádostí o azyl dosahuje 540 na 100 tisíc Němců. Jde tedy o více jak dvojnásobek počtu žádostí za celou Evropu, kde se dostáváme na 250 na 100 tisíc. Ještě větší zájem je podle Pew Research Center o Finsko a Norsko (shodně 590 žádostí na 100 tisíc obyvatel) a Švýcarsko (460 na 100 tisíc).

Naopak mezi ty méně žádané velké země patří Francie se 110 požadavky na 100 tisíc Francouzů a Spojené království (60 na 100 tisíc Britů).

 

Newsletter