Dobré zprávy chybí. Americké akcie -3 %, ropa -9 %

Americké akcie měřeno indexem S&P 500 zakončily nejhorší měsíc za déle než tři roky, aby nakously září dalším prudkým sesunem. Ten je přičítán dalším horším zprávám z čínské ekonomiky i přetrvávající nejistotě ohledně dalšího nastavení americké měnové politiky. Hlavní akciové indexy po celý den obchodovaly na hranici korekce veškerých letošních zisků a uzavřely v rudém: Dow Jones -2,8 %, Nasdaq -2,9 %, S&P 500 -3 %.

Čínský průmysl klesá nejprudčeji za tři roky

Čínský statistický úřad dnes oznámil, že aktivita tamním zpracovatelském sektoru v srpnu klesla nejprudším tempem za poslední tři roky. Narůstají tak obavy investorů ze zpomalování hospodářského růstu v Číně a následných negativních důsledků na celou světovou ekonomiku. Tento strach dnes přímo podpořily slabé údaje ze zpracovatelského sektoru Spojených států, kde bylo tempo růstu aktivity v srpnu (měřeno indexem ISM) nejpomalejší za více než dva roky. „Svou troškou do mlýna“ nepřispěla ani šéfka MMF Lagardeová, která dnes prohlásila, že světová ekonomika pravděpodobně poroste pomaleji, než se dosud očekávalo.

Lagardeová (MMF): Globální růst bude zřejmě slabší, než se čekalo

Klíčovou otázku letošního roku ohledně toho, kdy Fed přistoupí k prvnímu zvýšení sazeb za devět let, dnes nijak nepomohl rozklíčovat šéf bostonské pobočky Fedu Eric Rosengren. Ten řekl, že z pohledu vývoje trhu práce byly stanovené podmínky k růstu sazeb splněny, nikoli ale z pohledu inflačního cíle. Fed rozhodne 17. září a jakkoli již většina účastníků trhu první krok v tomto termínu nečeká, tato varianta stále „žije“ a nechává akciové trhy v nepříjemné nejistotě.

Cena ropy padá, poptávka však roste. Proč?

Prudký propad dnes zaznamenaly ceny ropy, které tak umazaly včerejší výrazné zisky. Barel WTI v závěru amerického obchodování zlevňuje o téměř 9 % pod 45 dolarů a severomořský Brent padá o více než 9 % k 49 USD. Vývoj černého zlata zasáhl akcie energetických firem: Exxon Mobil -4,2 %, Chevron -3,5 %. Dolar k euru slábl o necelé procento k 1,13 EURUSD.

Ztrácely také akcie automobilek, které dnes zveřejňovaly své srpnové prodeje na americkém trhu. Většina výrobců překonala očekávání trhu a americký automobilový trh směřuje k nejlepšímu roku za 14 let.

Newsletter