Dobývání vesmíru přinese nové vynálezy i důraz na udržitelnost

Víte, co je „overview effect“? Bývá pozorován u astronautů, kteří měli možnost se z vesmíru podívat na Zem. Naše planeta vypadá pohledem z kosmu jako malá zranitelná modrá koule, která potřebuje chránit. Je ale otázka, jestli takový pocit můžou zažít Richard Branson a Jeff Bezos, kteří hranici vesmíru jen „tečovali“, říká Jan Lukačevič, vědec a kosmický inženýr, host SWC podcastu.

Jako výzkumníka vesmíru ho samozřejmě závod miliardářů zaujal. Branson se k hranici kosmu stihl podívat dříve než Bezos. Co je ale zajímavé, Bransonova mise si získala větší sympatie. Proč? Podle Lukačeviče za to může i pověst Amazonu – Jeff Bezos holt nemá reputaci někoho, kdo jedná v rukavičkách. Branson navíc ze svého letu udělal větší show a opatřil ho poselstvím. I Lukačevič přiznává větší sympatie vůči Bransonově firmě Virgin Galactic, také díky designu jejího letadla.

Dobývání vesmíru hraje významnou roli i v popkultuře. Zde mají Američané výhodu v tom, že podstatná část současné kultury, především filmů, pochází z USA. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) má v tomto náskok oproti svému evropskému protějšku – Evropské kosmické agentuře (ESA). Nicméně, i ESA si v poslední době začíná uvědomovat důležitost toho, jak ji vnímá široká veřejnost.

Taky vás někdy napadlo, proč mají vesmírné lodě falický tvar? Případně, dočkáme se hotelu na oběžné dráze? I to se dozvíte v podcastu Kateřiny Syslové z SWC týmu.

Tato epizoda je součástí série podcastů Startup World Cup & Summit, evropského kontinentálního Finále, které proběhne 5. a 6. října 2021 v Praze. Vystoupí na něm řečníci světového formátu jako například Steve Wozniak nebo Esther Wojcicki. Startupy budou soutěžit o 500 000 dolarů a titul evropského šampiona.

Newsletter