Australská centrální banka dále zvýšila sazby. Pomohla tím procyklickým měnám. Euro po včerejším US indexu ISM služeb zpevnilo nad 1,0700 EURUSD. Koruna pod 23,55 za euro.

Dobývání vesmíru přinese nové vynálezy i důraz na udržitelnost

Víte, co je „overview effect“? Bývá pozorován u astronautů, kteří měli možnost se z vesmíru podívat na Zem. Naše planeta vypadá pohledem z kosmu jako malá zranitelná modrá koule, která potřebuje chránit. Je ale otázka, jestli takový pocit můžou zažít Richard Branson a Jeff Bezos, kteří hranici vesmíru jen „tečovali“, říká Jan Lukačevič, vědec a kosmický inženýr, host SWC podcastu.

Jako výzkumníka vesmíru ho samozřejmě závod miliardářů zaujal. Branson se k hranici kosmu stihl podívat dříve než Bezos. Co je ale zajímavé, Bransonova mise si získala větší sympatie. Proč? Podle Lukačeviče za to může i pověst Amazonu – Jeff Bezos holt nemá reputaci někoho, kdo jedná v rukavičkách. Branson navíc ze svého letu udělal větší show a opatřil ho poselstvím. I Lukačevič přiznává větší sympatie vůči Bransonově firmě Virgin Galactic, také díky designu jejího letadla.

Dobývání vesmíru hraje významnou roli i v popkultuře. Zde mají Američané výhodu v tom, že podstatná část současné kultury, především filmů, pochází z USA. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) má v tomto náskok oproti svému evropskému protějšku – Evropské kosmické agentuře (ESA). Nicméně, i ESA si v poslední době začíná uvědomovat důležitost toho, jak ji vnímá široká veřejnost.

Taky vás někdy napadlo, proč mají vesmírné lodě falický tvar? Případně, dočkáme se hotelu na oběžné dráze? I to se dozvíte v podcastu Kateřiny Syslové z SWC týmu.

Tato epizoda je součástí série podcastů Startup World Cup & Summit, evropského kontinentálního Finále, které proběhne 5. a 6. října 2021 v Praze. Vystoupí na něm řečníci světového formátu jako například Steve Wozniak nebo Esther Wojcicki. Startupy budou soutěžit o 500 000 dolarů a titul evropského šampiona.

Newsletter