Dojde na zelenou vývozu ropy z USA? Co to udělá s trhem?

Konec 40 let starého zákazu vývozu ropy ze Spojených států, který se přiblížil dohodou republikánů a demokratů v Kongresu, by měl mít na ropný průmysl v USA jen malý okamžitý dopad. V dlouhodobém horizontu by však pravděpodobně břidlicovým producentům ropy pomohl. Posílit by mohl také vliv Spojených států na globální energetické scéně, píše CNBC.

Spojené státy v současné době produkují zhruba 9,2 milionu barelů ropy denně. Zhruba polovina z tohoto množství pochází z břidlicové produkce. V letošním roce ale Spojené státy zároveň dovážely až 7 milionů barelů denně, takže se současným převisem nabídky není pravděpodobné, že by poptávka po americkém exportu byla velká. Nyní jsou jen krůček od ukončení omezení poté, co kongres v noci s úterý na středu schválil zmiňované odstranění zákazu exportu společně s prodloužením daňových úlev pro solární a větrnou energii.

 

OPEC jde o podíl na trhu, Rusko zvyšuje těžbu, s trhem ale nejspíš zamává Írán. Moody’s prudce srazila výhled pro ropu. Tak proč dnes ceny rostou?

Posted by Roklen24 on Tuesday, 15 December 2015

 

Povolení vývozu ropy pravděpodobně nebude mít velký okamžitý dopad, mohl by ale vyvinout další tlak na OPEC. Jeho politika ovlivnila produkci v USA, je zde však stále nadprodukce o více než 1 milion barelů denně. Do toho všeho ještě pravděpodobně vstoupí Írán, který by mohl začít dodávat na trh ve větším začátkem nového roku. Generální tajemník OPEC Abdalla El-Badri však ve středu poznamenal, že povolení vývozu ropy z USA mít vliv na trh nebude. Důvodem je to, že USA jsou dovážející zemí. Americký export by však jistý vliv mít mohl. Na světovém trhu s ropou by mohl zmírnit některé nerovnováhy. Mezi bezprostřední dopad patří zúžení rozpětí cen mezi ropou West Texas Intermediate a dražší ropou Brent.

OPEC nenašel shodu. Bude těžit to co teď

Dan Pickering, prezident v Tudor Pickering uvedl, že zrušení zákazu vývozu by politicky neuspělo, pokud by cena ropy byla na 100 dolarech a pokud by vývoz znamenal ohrožení domácích spotřebitelů. Při odstraňování omezení parlamentní vyjednavači nechali pro Bílý dům prostor, aby mohl zákaz dočasně obnovit v případě ohrožení národní bezpečnosti nebo v případě, kdy budou ovlivněny dodávky na tuzemský trh.

Newsletter