Na devizových trzích je patrní rizikově averzní nálada projevující se v silnějším dolaru. Ten proti euru testuje hranici 1,1700 EURUSD. Risk-off sentiment oslabuje měny regionu. Koruna se posunula k úrovni 25,40 za euro.

„Doktor Zkáza“ sází na letošní recesi

I přes trvající řeckou krizi se trhy, jak se zdá, relativně uklidnily. Lví podíl na tom má výstup zasedání měnového výboru Federálního rezervního systému, který opět nepřinesl žádnou změnu americké úrokové politiky. Známý investor přezdívaný „doktor Zkáza“ je však přesvědčen, že navýšení sazeb je to poslední, o co by se investoři měli strachovat.

„Silně pochybuji o tom, že budou sazby zvýšeny ještě v tomto roce. Spíše se kloním k faktu, že i nadále zůstanou na rekordních minimech,“ řekl v rozhovoru pro CNBC Faber. „Yellenová se vyjádřila jasně, vyšší sazby jsou podmíněny daty a právě ta se globálně zhoršují, namísto toho, aby se zlepšovala.“

Ve svém vystoupení si Faber udržel svůj typický kontrariánský přístup. „Nemyslím si, že by se americké ekonomice dařilo kdoví jak dobře. Jedním z problémů je cenová dostupnost a životní náklady. Pro většinu domácností jsou právě tyto náklady vážným problémem. Jejich výrazný růst totiž silně omezuje celkovou kupní sílu. Pokud se do toho podíváte na daňové příjmy USA a na podíl korporátních daní na HDP, vidíme, že se nacházíme na poměrně stálých úrovních. Jedinou daní, u které vzrostl její podíl na produktu, je ta individuální, což má ve výsledku negativní dopad na celou ekonomiku,“ vysvětlil investor.

V tomto směru pak Faber varuje před možnou recesí, která by dle jeho názoru mohla nastat už během příštích šesti měsíců. „Tento pocit v sobě mám už poměrně dlouho. Ekonomika ztratila potřebnou šťávu,“ řekl pro CNBC.

Marc Faber je známý tím, že předpověděl události poslední finanční krize. Od té doby si udržuje permanentně alarmistický pohled na celosvětovou ekonomiku, který se však prozatím ve většině případů míjí s realitou.

Newsletter