Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna testuje 25,30 za euro.

Dolar je nejslabší od června. Američané jsou za vrcholem inflace.

Klíčové body

  • Americká inflace klesla na nižší úroveň, než trh očekával. Dolar oslabil.
  • Fed dnes rozhodne o úrokových sazbách. Čekáme zvýšení o 50 bodů.
  • Česká inflace vzrostla, klíčová budou data z ledna příštího roku.
Zdroj: Depositphotos

Ve Spojených státech by mohli být za vrcholem inflační vlny. Slabší proinflační tlaky by se měly projevit v mírnější monetární politice Fedu v následujících měsících, na což dolar reagoval výrazným oslabením a posunem na hodnoty z léta. V České republice je scénář opačný. V říjnu sice inflace meziročně klesla, listopadová čísla nám však potvrdila, že nejspíše koncem tohoto nebo začátkem příštího roku budeme hledat nový vrchol.

Včerejší zveřejnění inflace dopadlo pro Američany lépe, než trhy očekávaly. Listopadová meziroční inflace klesla ze 7,7 % na 7,1 % (očekáváno 7,3 %), meziměsíčně pak vzrostla o pouhých 0,1 % (očekáváno 0,3 %). V Americe na rozdíl od Evropy klesaly ceny energií, dále se meziměsíční pokles cen projevil i ve specifických položkách typu prodej aut nebo letenek. Zlevnila i lékařská péče. Samotná jádrová inflace klesla meziročně z 6,3 % na rovných 6 % a meziměsíčně z 0,3 % na 0,2 %. Tato čísla jsou zásadní před dnešním rozhodnutím ohledně zvyšováním sazeb. Dá se předpokládat, že Fed nebude chtít situaci podcenit. Trh aktuálně očekává zvýšení sazeb o „pouhých“ 50 bazických bodů s téměř 80% pravděpodobností. Zvýšení o 75 bodů je méně pravděpodobné.

Nad očekávání nižší inflace se projevila v poklesu výnosů amerických státních dluhopisů a v oslabení dolaru. Právě zelené bankovky během patnácti minut po zveřejnění inflačních čísel oslabily zhruba o procento. V jednu chvíli byl dolar na úrovni středového kurzu 1,066 EURUSD, vůči koruně jsme se dostali na 22,79 USDCZK, než přišla korekce a dolar umazal část ztrát. Takto slabý dolar jsme naposledy viděli více než před půl rokem. Americký akciový index S&P 500 zareagoval na zprávy pozitivně, po pondělní uzávěrce na 3990 se trhy včera otevřeli nad úrovní 4092, výhled nižší inflace a potencionálně nižšího růstu sazeb v následujících měsících tak působil na akcie jako balzám na duši. Během obchodního dne však nastala korekce projevující se poklesem indexu směrem zpět k hranici 4000 dolarů.

V Čechách je scénář opačný. Po říjnovém poklesu nabrala meziroční inflace na obrátkách a vzrostla z hodnoty 15,1 % na 16,2 %. Trhy očekávaly růst na „pouhých“ 15,6 %. Meziměsíční růst cen o 1,2 % mělo na svědomí převážně další zvyšování cen potravin a energií. Klíčovou roli v tomto zdražování hrála relativně nízká srovnávací základna z listopadu 2021, kdy bylo předchozí vládou odpuštěno DPH na energie. V letošním listopadu naopak klesla hodnota imputovaného nájemného (poprvé nenarostla od srpna 2020) a také se podle očekávání snížily ceny pohonných hmot.

Je důležité zmínit, že tuzemská inflace je stále relativně nízká kvůli vládní plošné podpoře zavedené kvůli vysokým cenám energií. Bez vládních opatření bychom se nyní mohli s meziroční inflací nacházet těsně pod 20 %. Dá se očekávat, že prosincová inflace znovu mírně vzroste, klíčová bude však ta v lednu. Na jednu stranu by inflace po novém roce mohla klesnout kvůli skokově vyšší srovnávací základě (z prosince 2021 na leden 2022 inflace zrychlila z 6,6 % na 9,9 %) a také kvůli zastropování cen energií, což je opatření, které nás od ledna čeká. Na druhou stranu je očekáváno, že spousta firem ještě zásadně vyšponuje svoje ceny kvůli zvyšujícím se nákladům. I přesto to vypadá, že ČNB v brzké době nezmění postoj a ke zvyšování sazeb se nepřikloní.

Za zmínku stojí také včerejší revize německé inflace, která se v listopadu meziročně snížila z 10,4 % na rovných 10%, což je meziměsíční pokles o 0,5 %. Dnes ráno vyšla také britská inflace, která meziročně poklesla mírně z 11,1 % na 10,7 %, meziměsíčně pokles z 2 % na 0,4 %. Jádrová inflace pak meziročně klesla z 6,5 % na 6,3 %.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0621 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,06 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0592 do 1,0718 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,29 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,87 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,24 až 24,31 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,70 do 23,18 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter