Blíží se první snížení amerických úrokových sazeb od roku 2020. A trhy to vnímají. Donedávna jestřábí Fed už je rétoricky více holubičí. Americkému dolaru probíhající pivot Federálního rezervního systému nepomáhá. Na slabší úrovně ho včera odpoledne poslala i revize dat z trhu práce. Naopak těžit z toho mohou měny středoevropského regionu, mezi které se řadí i česká koruna.
Česká koruna včera otestovala úroveň 25,05 EURCZK poté, co se v průběhu dne několikrát odrazila od hranice 25,10, než jí pomohla data z Ameriky. Tuzemská měna je nejsilnější od začátku prázdnin. Vývoj kurzu posledních dní však není způsoben na korunové straně, nýbrž se jedná o faktor slabého dolaru. Investoři tudíž část aktiv přesouvají z dolarů do jiných aktiv. Například do měn regionu – mezi ně se řadí i česká koruna.
Zelené bankovky jsou vůči euru nejslabší od července 2023. V případě pokračujícího trendu je dalším cílem hranice 1,1200 EURUSD. Výprodej na dolaru v posledních dnech je důsledek toho, že trh očekává holubičí signály ze strany Fedu na symposiu Jackson Hole, které dnes večer začíná. Federální rezervní systém v září sníží sazby, to je jasné. Otázkou tedy nebude „jestli?“, ale „o kolik?“. V tuto chvíli se přikláníme k variantě snížení sazeb o 25 bazických bodů, nicméně pokles o 50 bazických bodů nemůžeme vyloučit. Uvidíme, jestli symposium centrálních bankéřů (a zejména páteční Powellovo vystoupení) zamíchá s kartami.
Posiluje i forint a zlotý, i když ne tolik jako koruna. Maďarská měna od pátku zpevnila z 396,00 k blízkosti 392,00 forintům za euro. V posledním roce se však euro vůči forintu pohybuje v býčím kanálu i kvůli snižování sazeb ze strany maďarské centrální banky. Zlotý se sice posunul pod hranici 4,265 EURPLN, ale po úterním rozhovoru šéfa polské centrální banky Glapinského polská měna smazala část zisků. Guvernér sice tvrdil, že kvůli zvýšeným inflačním rizikům stále vidí první reálné snížení sazeb až v roce 2026. Nicméně uznal, že inflace by mohla v příštím roce být pod křivkou v rámci očekávaného vývoje. Trhy si toto vystoupení vyložily jako posun z jestřábího na více holubičí styl. Oproti červenci šlo o znatelný posun v rétorice.
Graf ve větším rozlišení najdete zde.
Včerejší revize čísel z amerického trhu práce byla zveřejněna o několik minut později, než bylo plánováno. Trhy po čtvrté hodině odpolední lehce znervózněly, na měnovém páru EURUSD byla vyšší volatilita. Po zveřejnění se dolar vydal na ještě slabší úrovně nad 1,1170 EURUSD. Předběžný odhad benchmarku na nonfarm payrolls (počet zaměstnanců mimo sektor zemědělství) byl totiž pro březen 2024 zrevidován směrem dolů o 818 tisíc, což odpovídá poklesu o 0,5 %.
Obrat na dolaru přišel večer po zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu. Těžko říct, jestli to s tím má přímou souvislost nebo se jednalo jen o korekci, jelikož zápis nepřinesl nic nového a nečekaného. Ze zápisu vyplývá, že většina členů Fedu jsou toho názoru, že v září by se měly snížit sazby. Někteří uvažovali o uvolnění měnových podmínek v objemu 25 bazických bodů už v červenci. FOMC vidí riziko v podobě růstu nezaměstnanosti. Pozornost federálního systému se začíná přesouvat právě k trhu práce. Ekonomický růst ve druhé polovině letošního roku byl revidován směrem dolů.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1134 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,22 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1095 do 1,1182 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,08 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,52 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,00 až 25,17 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,43 do 22,61 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo