Euro smazává ranní ztráty proti dolaru na úroveň otevírací ceny těsně pod 1,1890 EURUSD. První odhad českého HDP za 2Q ukázal oproti konsensu slabší výsledek. Koruna zůstává ve ztrátě nad 25,50 za euro.

Dolar může oslabit, pokud Fed zpochybní načasování zvýšování úroků

Koruna dnes otevírá obchodní seanci znovu bez větších změn na úrovni 27,44 Kč za euro, k americkému dolaru je potom za posledních 24 hodin o zhruba 5 haléřů silnější, na 20,23 Kč za dolar. Americký dolar včera oslaboval k euru a nyní se obchoduje na kurzu 1,3563 EURUSD. Dnes začíná 2denní jednání amerického Fedu, na jehož konci se očekávají důležité komentáře k měnové politice.

MMF zhoršil předpověď růstu americké ekonomiky pro letošek na 2 %, zatímco jeho dubnová předpověď zněla na 2,8%. Důvodem snížené prognózy je slabé první čtvrtletí. Pro příští rok ponechal MMF dosavadní předpověď 3% růstu. Fed podle MMF začne zvyšovat úrokové sazby až ve druhé polovině roku 2015, jelikož inflace zůstane nízká. Dnes odpoledne budou zveřejněny její květnové hodnoty, očekává se 1,9 % meziročně a 0,2 % meziměsíčně. Dolar by mohl oslabit, bude-li Fed zítra indikovat, že úroky zvýší později v roce 2015.

Na trhy i nadále dopadá složitá geopolitická situace v Iráku. Zástupci USA a Íránu se setkali k řešení situace včera na konferenci ve Vídni. Žádné výsledky jednání nejsou zveřejněny, ale jde o průlomovou informaci, jelikož oba státy oficiálně spolu nekomunikují. Prezident Obama vyšle do Bagdádu „na ochranu velvyslanectví“ 275 vojáků. Cena ropy Brent dnes mírně poklesla na 112,7 USD/barel.

Newsletter