Dolar může oslabit, pokud Fed zpochybní načasování zvýšování úroků

Koruna dnes otevírá obchodní seanci znovu bez větších změn na úrovni 27,44 Kč za euro, k americkému dolaru je potom za posledních 24 hodin o zhruba 5 haléřů silnější, na 20,23 Kč za dolar. Americký dolar včera oslaboval k euru a nyní se obchoduje na kurzu 1,3563 EURUSD. Dnes začíná 2denní jednání amerického Fedu, na jehož konci se očekávají důležité komentáře k měnové politice.

MMF zhoršil předpověď růstu americké ekonomiky pro letošek na 2 %, zatímco jeho dubnová předpověď zněla na 2,8%. Důvodem snížené prognózy je slabé první čtvrtletí. Pro příští rok ponechal MMF dosavadní předpověď 3% růstu. Fed podle MMF začne zvyšovat úrokové sazby až ve druhé polovině roku 2015, jelikož inflace zůstane nízká. Dnes odpoledne budou zveřejněny její květnové hodnoty, očekává se 1,9 % meziročně a 0,2 % meziměsíčně. Dolar by mohl oslabit, bude-li Fed zítra indikovat, že úroky zvýší později v roce 2015.

Na trhy i nadále dopadá složitá geopolitická situace v Iráku. Zástupci USA a Íránu se setkali k řešení situace včera na konferenci ve Vídni. Žádné výsledky jednání nejsou zveřejněny, ale jde o průlomovou informaci, jelikož oba státy oficiálně spolu nekomunikují. Prezident Obama vyšle do Bagdádu „na ochranu velvyslanectví“ 275 vojáků. Cena ropy Brent dnes mírně poklesla na 112,7 USD/barel.

Newsletter