Dolar nejsilnější od prosince. Pomohla data, Fed a růst výnosů

Klíčové body

  • Americký Kongres schválil zákon o nouzovém financování vlády do 17. listopadu.
  • Jestřábí nálada v Americe přetrvává, dolar pokořil hranici 1,0500 EURUSD.
  • Koruna v mírné ztrátě, vůči euru se dostala nad 24,48 EURCZK, vůči dolaru nad 23,35 USDCZK.
Zdroj: Depositphotos

Americký prezident Joe Biden v sobotu podepsal Continuing Resolution. Demokraté i republikáni se dokázali dohodnout alespoň na dočasném řešení. Zákon o nouzovém financování je schválen až do 17. listopadu. Do té doby se „government shutdown“ konat nebude. Nervozita na trzích klesla. Jelikož se klíčové události odehrávaly o víkendu, kdy byly trhy zavřené, žádné výrazné pohyby se na devizových trzích samozřejmě nekonaly. Těch jsme se dočkali až v pondělí, během prvního pracovního dne v říjnu je dolar zase v zisku.

Během včerejších ranních hodin sice dolar oslabil směrem k 1,0600 EURUSD, nicméně ještě před obědem jsme se vrátili k posílení. Dalším cílem byla hranice 1,0500 EURUSD, která byla odpoledne překonána. Tato úroveň byla minulý týden otestována i v průběhu středy i čtvrtka, kdy se ukázala jako podpora. V tomto týdnu však pod vahou fundamentů nevydržela a byla prolomena. Přispěla k tomu nejen nad očekávání lepší čísla o sentimentu v americkém průmyslovém sektoru, ale také relativně jestřábí komentáře představitelů Fedu a pokračující nárůst amerických výnosů.

Například desetiletý americký dluhopis atakuje 4,7% výnos, což je nejvíce od roku 2007. Mírný výprodej jsme v posledních dnech mohli zaznamenat na akciích. Ze srpnového vrcholu nastal pokles o více než 7 % a hodnota indexu S&P500 se poslední dva týdny pohybuje pod křivkou 200denního klouzavého průměru. Trhy nyní zaceňují, že do posledního letošního zasedání Fedu v prosinci by sazby mohly vzrůst s menší než 50% pravděpodobností, přičemž jednat by se případně mělo o navýšení o čtvrt procentního bodu. Aktuálně je dolar proti euru nejsilnější od loňského prosince.

Silný dolar se projevil i vůči koruně. Koncem týdne se sice zelené bankovky vůči české měně obchodovaly mírně pod úrovní 23,00 za dolar, ale ve včerejším obchodování se kurz dostal na ještě ziskovější pozice. Při překonání úrovně 23,25 USDCZK byla americká měna nejsilnější od prosince minulého roku. Silnější dolar a určitá nervozita na trhu se lehce projevila i u eura vůči koruně, přestože pohyby na tomto měnovém páru nejsou tak výrazné jako u dolaru. Evropská společná měna se vůči tuzemské měně koncem minulého týdne pohybovala lehce pod hranicí 24,40 EURCZK. Včera euro posílilo nad 24,48 za euro, než korekce část eurových zisků umazala.

Včerejší evropská data nebyla natolik důležitá, aby nám ukázala nějaký výrazný pohyb na devizových trzích. Indexy nákupních manažerů v průmyslovém sektoru neukázaly v rámci Evropy nějaký jednoznačný vývoj. V eurozóně index klesl jen o desetinu bodu. Na druhou stranu v České republice byl výsledek více nepříznivý, když index klesl ze 42,9 bodu na 41,7 bodu. Konsensus počítal s poklesem na 42,6 bodu. Naopak v Americe index vzrostl nad očekávání ze 47,6 bodu na rovných 49 bodů. Stále je však pod hranicí padesáti bodů, značící zhoršení sentimentu ve výrobním sektoru. Příznivě u amerického indexu ISM průmyslu vyzněla kombinace zlepšení dílčích indexů nových objednávek a výroby za situace poklesu cen. U všech se však držíme stále pod hranicí 50 bodů. Nad ni se dostal jediný index zaměstnanosti. Celkově včerejší americká data potvrdila potřebu vyšších sazeb po delší dobu.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0477 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 107,05 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0461 do 1,0576 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,48 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,36 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,37 až 24,57 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,17 do 23,45 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter