Dolar po zprávách oslabil. Jedná se o začátek dlouhodobější korekce?

Klíčové body

  • Inflace v eurozóně poklesla na 2,5 %
  • Polsko ponechalo úrokové sazby na 5,75 %.
  • Výhled k hlavním párům je spekulativní.
Zdroj: Depositphotos

Máme tu takzvaný NFP week. Tento měsíc je navíc součástí den nezávislosti v USA, druhé kolo voleb ve Francii, volby ve Velké Británii a také náš svátek slovanských věrozvěstů. Týden nejasných signálů, silných zpráv, rekordů a možná překvapení. Stále silné pohyby i přes možné dovolené obchodníků velkých bank či fondů jsou na trzích přítomny a mohou být pro spekulanty těžko odhadnutelné. Stále hrozící intervence Bank of Japan, odchod prezidenta Bidena nebo slabé data z USA. To jsou všechno faktory, které přinášejí na forex smíšené pohyby.

Inflace v eurozóně se v červnu v souladu s očekáváním dočkala snížení, a to z 2,6 % na 2,5 %. Jádrová inflace zůstává na 2,6 %. Včerejší poslední den summitu centrálních bankéřů v Sintře zahrnoval několik komentářů prezidentky ECB Lagarde a dalších členů ECB. Euro si včera proti dolaru připsalo zisky, ale nepředpokládáme další posílení. Zisky eura by naopak mohly omezit výsledky druhého kola francouzských voleb a páteční data z trhu práce z USA.

Další významnou zprávu pro náš trh bylo zasedání polské centrální banky. V souladu s očekáváním ponechaly sazby nezměněny, a to na 5,75 %. Polský zlotý dále posiloval proti euru, a především proti koruně. Dostatečný růst v druhém kvartálu roku, který předpokládá centrální banka, bude pravděpodobně pro Polsko dostatečný. Centrální banka tak nebude nucena snižovat v příštích měsících sazby, a pomáhat tak ekonomice černého koně Evropy. Dle projekce banky se pohybujeme okolo růstu o 3,6 % HDP, konsenzus předpokládá 3% růst, zohledňující slabší data z průmyslu a stavebnictví. Vzhledem k nestálé výši inflace se i my přikláníme k ponechání sazeb v této výši až do konce roku.

Obchodníci se včera drželi v longu na velkých párech jako EURUSD a GBPUSD, slabá data ve formě ISM sektoru služeb z USA potvrdila spekulace, a dolar tak oslabil přes den o 0,40 %. Index nákupních manažerů se za červen propadl na 48,8 bodu z předpokládaných 52,5. Otázka zní, jak budou měny reagovat na volby v Británii, zároveň při státním svátku v USA. Pokud reakce budou střídmé, o to více asi s trhy zamává páteční NFP neboli tvorba nových pracovních míst a data o míře nezaměstnanosti z USA.

Naše analýza občas mírně vybočuje z momentálních pohybů na trzích a davovému sentimentu. I přes silný včerejší propad dolaru a s tím posílení libry s eurem, vidíme z technického pohledu možnou korekci, která je potřeba pro další pohyb býčím směrem pro dolar. Momentálně vidíme pohyby na trzích smíšeně a další spekulativní zprávy, například o možném odchodu prezidenta Bidena, mohou přinést nečekané reakce na trh, které nejsou momentálně zaceněny.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0796 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,27 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,07533 do 1,0818 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,16 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,30 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,07 až 25,25 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,18 do 23,46 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView

Newsletter