Dolar pokračuje ve spanilé jízdě k euru, zastaví ho pokles amerického HDP?

Koruna včera ztratila 8 haléřů a obchoduje se nyní klidně na úrovni 27,50 Kč za euro, více než 10haléřové oslabení potom koruna zaznamenává vůči americkému dolaru a dnes začíná na úrovni 20,23 Kč za dolar. Dolar včera pokračoval v růstové trajektorii, když překonal psychologickou hladinu 1,3600 a nyní se tak obchoduje na nových 3,5měsíčních maximech 1,3589 EURUSD.

Obchodníci na devizovém trhu pokračují v prodejích eura před důležitým rozhodnutím Evropské centrální banky 5. června. Většina ze 48 analytiků oslovených agenturou Reuters totiž věří, že banka pro oživení ekonomického růstu a inflace dále uvolní měnovou politiku a sníží úrokové sazby do záporného teritoria. Pokles eura k dolaru ale brzdí pokračující snižování výnosů amerických dluhopisů, výnos 10letého amerického bondu poklesl na 11měsíční minimum 2,44 % z 2,52 %, přestože centrální banka Fed nedávno potvrdila, že ustupuje od kvantitativního uvolňování.

S rostoucí hodnotou dolaru klesá cena zlata, aktuálně na 1253 USD za trojskou unci. Zlato je tak stejně jako euro na 3,5měsíčním minimum. Podle Citibank by ale měla jeho cena ve druhé polovině letošního roku vystoupat na 1337 USD/unci a příští rok na 1365 USD za unci. Japonské akcie dnes mírně přidaly, index Nikkei225 posílil o 0,1 % a dolar k japonskému jenu oslabuje na 101,60 USDJPY.

Dnes by eurodolarový kurz mohl být pod vlivem odpoledních makroekonomických dat ze Spojených států – bude zveřejněna druhá revize hrubého domácího produktu za 1Q (očekává se anualizovaný pokles o 0,5 %, když první odhad hovořil o růstu o 0,1 %) a jeho složky jako je osobní spotřeba (očekává se +3,0 %) a informace o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (oč. 317 tisíc).

Bude-li oznámen HDP lepší než -0,5 %, mohlo by to dolaru dodat impuls k dalšímu posílení přes technickou úroveň 1,3574 EURUSD. V opačném případě očekáváme korekci zpátky přes 1,3600 EURUSD. Špatná informace o HDP by teoreticky mohla změnit názor Fedu na rychlost ukončení kvantitativního uvolňování, nejbližší jednání FOMC se koná 18. června.

Newsletter