Dolar sílí. Člen Fedu naznačil zvýšení sazeb příští měsíc

Americký dolar dnes večer výrazně posílilo vyjádření jednoho z významných činitelů centrální banky USA Dennise Lockharta. Prezident Federální rezervní banky v Atlantě důrazně signalizoval, že Fed zřejmě začne zvyšovat krátkodobé úrokové sazby už příští měsíc.

Euro k dolaru po zveřejnění Lockhartových slov sestoupilo až pod 1,09 USD a poté se usadilo kolem 1,0900 USD s denní ztrátou 0,5 procenta. Americká měna proti japonskému jenu posílila o 0,2 procenta na 124,22 JPY.

„Do (zářijového) zasedání jdu nyní s předpokladem, že ekonomika je připravena a že je správný čas ke změně,“ uvedl Lockhart v rozhovoru poskytnutém listu The Wall Street Journal. „Ekonomická situace by se musela významně zhoršit, pokud bych se měl postavit proti posunu vpřed,“ dodal.

Lockhartova slova zvýšila pravděpodobnost, že Fed v září skutečně zvýší základní sazbu z nynější takřka nulové úrovně, na které ji udržuje od konce roku 2008. Mezi hlasujícími členy Federálního výboru pro operace na otevřeném trhu (FOMC), který stanovuje úrokové sazby a rozhoduje o dalších opatřeních měnové politiky, je Lockhart považován za centristu. Šéf atlantského Fedu již naznačil možnost zářijového zvýšení sazeb v květnu, jeho dnešní vyjádření je ale mnohem důraznější, uvedla agentura Reuters.

El-Erian: Důvody, pro které Fed zvýší sazby

Newsletter