Dolar slábne. Jeho ztráty mohou být ještě větší

Klíčové body

  • Dolar pokračuje v oslabování, UBS předpovídá EUR/USD na 1,20.
  • Britská inflace stoupla na 3,5 %, služby překvapily růstem 5,4 %.
  • Koruna je stabilní, proti dolaru posílila pod 22,00 USDCZK.
Zdroj: Depositphotos

Americký dolar pokračuje v dlouhodobém oslabování proti hlavním světovým měnám. Dolarový index se propadl na nejnižší úroveň za poslední měsíc, a podle prognózy UBS lze očekávat další oslabení až do roku 2026. Britská inflace překvapila růstem na 3,5 %, především kvůli zvýšeným cenám energií a silné inflaci ve službách. Fiskální politika v Evropě nabírá na síle s tím, jak Německo poprvé od sjednocení výrazně navyšuje státní výdaje. Tyto faktory naznačují další změny v dynamice světových měn a ekonomických politik.

Dolarový index, který sleduje výkon americké měny vůči koši šesti hlavních světových měn, klesl o 0,4 % na 99,595 bodu čímž prohloubil své ztráty na více než 8 % od začátku roku 2025. Měnový pár EUR/USD posílil o 0,6 % na úroveň 1,1350, což znamená nárůst o více než 9 % v tomto roce. Analytici připisují slabost dolaru kombinaci strukturálních faktorů, včetně očekávaného zpomalení americké ekonomiky a změn v měnové i fiskální politice.

UBS ve své zprávě z 21. května předpovídá další oslabování dolaru. „Očekáváme, že americký růst v příštích několika čtvrtletích zpomalí, protože politická nejistota může brzdit investiční rozhodnutí,“ uvádí analytici banky. Dolar také čelí tlaku kvůli obavám z rozpočtového deficitu USA. Zákonodárci momentálně diskutují o balíčku snížení daní a agentura Moody’s minulý týden snížila hodnocení amerického dluhu, přičemž citovala neschopnost zastavit trend velkých fiskálních deficitů. Bloomberg Dollar Spot Index klesl již třetí den za sebou a opční trhy podle Bloomberg AI odrážejí posun k nejvíce medvědímu sentimentu za posledních pět let.

Britská meziroční inflace vzrostla v dubnu na 3,5 % z březnových 2,6 %, což byl výraznější nárůst než konsenzus. Vzestup byl částečně způsoben avizovaným zvýšením cen energie a vody pro domácnosti. Klíčová pro Bank of England je však inflace služeb, která prudce vzrostla z 4,7 % na 5,4 %. Podle odhadů byla polovina tohoto nárůstu způsobena zvýšením silniční daně, přičemž zbytek lze přičíst leteckým tarifům a balíčkovým dovoleným, které byly ovlivněny načasováním Velikonoc.

„Očekáváme, že inflace služeb klesne zpět na úroveň 4,5 % v průběhu tohoto léta a ještě níže v roce 2026, kdy položky jako silniční daň vypadnou z meziročního srovnání,“ uvedli k datům analytici banky ING. Přesto je současná míra inflace stále příliš vysoká pro mnohé členy měnového výboru Bank of England, což snižuje pravděpodobnost snížení sazeb v červnu. Analytici však očekávají, že srpnové snížení je stále vysoce pravděpodobné a čtvrtletní tempo snižování sazeb může pokračovat až do roku 2026.

Na domácím trhu koruna v posledních dnech osciluje v úzkém pásmu kolem 24,85 EURCZK. Pár s dolarem oslabil zpět na dubnové úrovně pod 22,00 USDCZK. Analytici poukazují na relativně stabilní pozici české měny navzdory globálním turbulencím, což je částečně přičítáno odolné domácí ekonomice a současnému nastavení měnové politiky ČNB.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1328 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 99,57 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1259 do 1,1382 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,89 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 21,98 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,82 až 24,91 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,83 do 22,15 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo

Newsletter