Páteční výsledky evropských indexů PMI tvrdě zasáhly měnový pár EURUSD, který klesl na nejslabší hodnoty od listopadu 2022. Euro tak dostalo další tvrdý zásah. V pondělí však dostal ránu dolar. Část jeho korekce mohla jít za vybírání zisků, jiná zase za poklesem amerických výnosů reagujícím na jmenování Scotta Bessenta na pozici ministra financí (psali jsme zde). Dnes ráno pak na trzích úřadují Trumpova cla.
V centru pondělní pozornosti byla podnikatelská důvěra v Německu. Konkrétně šlo o Ifo index podnikatelského klimatu, který v listopadu klesl z 86,5 b. na 85,7 b. při očekávání 86. Index očekávání klesl z 87,3 b. na 87,3 b. při očekávání 87. Euro si po otevření trhu připsalo několik desetin procenta, zpráva z Německa měla jen minimální dopad. Z našeho pohledu jde o menší korekci dolarových zisků, která nemá předpoklad zásadnějšího obratu trendu. Naopak si myslíme, že by kurz společné měny mohl do konce roku ještě oslabit.
Zlato, stříbro, ropa a další komodity odepsaly i přes 3 % poté, co Izrael a Hizballáh údajně dosáhly podmínek dohody o příměří. Zlato mírně kleslo i po již zmíněném Trumpově zvolení ministra financí. Z technického pohledu může pár XAUUSD naznačovat, že zlato dosáhlo svého vrcholu, a mohlo by dojít ke korekci. To by nám muselo potvrdit uzavření pod 2555 USD za unci, což ještě může být krkolomná cesta. Tato fundamentální zpráva sice utvořila silný pohyb, ale ten na komoditách zažíváme relativně běžně. Z důvodu absence opcí kvůli vysoké ceně tak medvědi či býci přijímají prohru rychleji, a čisté pohyby tak rychle odmění obchodníky jak pomocí take profitu nebo ochrání kapitál pomocí stop lossu .
Do této tržní situace vstoupilo oznámení Donalda Trumpa o tom, že hned první den na postu prezidenta Spojených států podepíše exekutivní příkaz zavádějící 25% cla na všechen dovoz zboží z Mexika a Kanady, k čemuž poté přidal 10 % ke stávajícím clům uvalených Čínu. Argumentace je postavena na přílivu ilegálních přistěhovalců a drog. Více jsem o reakci trhu psali v našem Tržním shrnutí.
Dnes večer nás čekají FOMC Minutes. Jde o záznam ze zasedání, který je zveřejněn tři týdny po každém setkání Fedu. Zápis nabízí sumarizovaný pohled na měnovou politiku představitelů výboru. Ačkoliv je zpráva stará tři týdny, vliv na trh může být patrný. Obchodníci tak mohou změnit svá očekávání budoucích pohybů na trhu, a to především při výskytu jestřábích či holubičích tónů. V současné době se přikláníme k prosincovému snížení sazeb o 25 bazických bodů. Vliv na to by mohla mít středeční data PCE za říjen, která jsou očekávána na meziměsíční úrovni 0,3 %. DXY tedy dolarový index by si tak tento týden měl udržet konsolidační pásmo s mírně rostoucí tendencí.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0481 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 107,12 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0415 do 1,0551 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,32 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 24,17 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,24 až 25,36 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,93 do 24,33 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo