Evropské výnosy klesají mírně rychleji než americké. Dolar i přesto drží ztráty nad 1,1300 za euro. Koruna v zisku, dnes krátce zpevnila pod 24,90 za euro. Proti dolaru v zisku pod 22,00.

Donald Trump na ústupu?

Klíčové body

  • Trump zmírnil svou dřívější rétoriku ohledně odvolání předsedy Federálního rezervního systému Powella.
  • Prezident pochopil, že jeho dřívější výroky o předčasném ukončení Powellova mandátu představují riziko pro stabilitu finančních trhů.
  • Trumpův ústup je symptomatický pro širší trend, kdy se původní nekompromisní linie nové administrativy postupně přizpůsobuje realitě a tlaku ze strany klíčových ekonomických aktérů.
Zdroj: Depositphotos

Prezident Trump zmírnil v jednom ze svých víkendových rozhovorů svou dřívější rétoriku ohledně možného odvolání předsedy Federálního rezervního systému Jerome Powella. Tato změna postoje představuje významný ústupek ze strany administrativy, která byla dosud v otázkách monetární politiky nekompromisní.

Trhům se nelíbila nejistota spojená s možnou výměnou sice poněkud neschopného, ale přesto klíčového architekta americké monetární politiky. Prezident pochopil, že jeho dřívější výroky o předčasném ukončení Powellova mandátu představují riziko pro stabilitu amerických finančních trhů, což by mohlo mít nepříznivý dopad na celkovou důvěru investorů.

Trumpův ústup je symptomatický pro širší trend, kdy se původní nekompromisní linie nové administrativy postupně přizpůsobuje realitě a tlaku ze strany klíčových ekonomických aktérů. Tato pragmatická adaptace je vnímána jako pozitivní signál přispívající ke stabilizaci nálady na trzích, která byla v posledních týdnech značně nervózní vzhledem k nevyzpytatelné rétorice Bílého domu.

V přímém kontrastu s těmito uklidňujícími signály však stojí znepokojivý vývoj v oblasti mezinárodního obchodu. Výrazné zpomalení dodávek zboží z Číny představuje hmatatelnou hrozbu pro americkou ekonomiku závislou na spotřebě. Přerušení dodavatelských řetězců může v následujících měsících vyústit v nepříznivá makroekonomická data, která by mohla zvrátit aktuální pozitivní sentiment.

Jsme svědky klasického push-pull efektu. Na jedné straně máme uklidnění politické nejistoty, které táhne trhy vzhůru, na straně druhé však existují reálné fyzické překážky pro udržení ekonomického růstu. Tato dichotomie vytváří na trzích paradoxní situaci, kdy investoři mohou ignorovat varovné signály až do okamžiku, kdy se negativní trendy projeví v „tvrdých datech“ o průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách.

Pokud se zhoršující se podmínky v reálné ekonomice projeví v nadcházejících ekonomických ukazatelích, mohlo by dojít k prudké korekci na akciových trzích. Tato „dvourychlostní“ situace představuje pro investory složitou výzvu při hledání rovnováhy mezi krátkodobými a dlouhodobými investičními strategiemi, zvláště v kontextu očekávaného snižování úrokových sazeb Fedem.

Akciové trhy zaznamenaly v minulém týdnu překvapivé zisky, kdy index S&P 500 posílil o téměř dvě procenta a technologický Nasdaq dokonce o více než tři procenta. Taktéž americký dolar výrazně posílil jak vůči japonskému jenu, tak vůči euru, což přispělo k uklidnění nálady na globálních trzích. Tato kombinace posilujícího dolaru a rostoucích amerických akcií naznačuje, že investoři vnímají současnou situaci jako relativně stabilní navzdory existujícím rizikům. Otázkou zůstává, nakolik je tento optimismus založen na reálných ekonomických základech a jak dlouho může přetrvat v konfrontaci s případnými negativními daty z reálné ekonomiky v nadcházejících týdnech.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1328 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 99,72 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,12882 do 1,1403 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,90 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 21,98 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,85 až 24,98 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,84 do 22,13 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo

Newsletter