Dolar včera krátce zpevnil pod 1,1300 za euro. Dnes zisky odevzdává nad 1,1360. Oslabující dolar dostal korunu zpět pod 22,10. Proti euru pod 25,10.

Donald Trump nechá trhy padnout klidně až o dvacet pět procent

Klíčové body

  • Akciové trhy se otřásají, ale Donald Trump již čtvrtý den hraje golf.
  • Desetiprocentní propad indexů by za minulé vlády vyvolal frenetickou aktivitu ministra financí a guvernéra centrální banky. Tento víkend však zavládlo ticho.
  • Procentní škála druhého volebního období Donalda Trumpa začíná na dvaceti pěti procentech propadu.
Zdroj: Depositphotos

Akciové trhy se otřásají, ale Donald Trump již čtvrtý den hraje golf. Desetiprocentní propad indexů by za minulé vlády vyvolal frenetickou aktivitu ministra financí a guvernéra centrální banky. Tento víkend však zavládlo ticho. Akcioví investoři dlouho žili v prostředí, které charakterizoval tzv. Fed-put, nepsaný příslib centrální banky intervenovat na trzích v případě razantního poklesu. Tentokrát je to však jinak a změna chování celkově dokresluje přístup nové vlády k trhům a ekonomice. V případě dalších poklesů by určitě přikročila ke slovním i finančním intervencím, desetiprocentní pokles jim však pravděpodobně nestojí za námahu. Procentní škála druhého volebního období Donalda Trumpa začíná na dvaceti pěti procentech.

Představme si fiktivní situaci, že Donald Trump místo dvacetiprocentních cel oznámí zavedení daně z přidané hodnoty ve Spojených státech ve stejné výši. Ekonomové a komentátoři by se asi škodolibě usmáli a popřáli Američanům hodně štěstí při zvládání recese a demonstrací obyvatelstva, které by tento krok pravděpodobně vyvolal. Celá záležitost by byla čistě vnitřním problémem USA. Donald Trump zvolil variantu spotřební daně, která postihne kromě domácího obyvatelstva také zahraniční výrobce exportující do země své zboží. Udělal to, protože si to může dovolit. Spojené státy jsou konzumentem, na němž jsou ostatní ekonomiky závislé jako na droze. Je to férové? Zaslouží si to odezvu? Podle mého názoru ne a ne.

Spotřební daně typu VAT byly v Evropě a posléze i v dalších rozvinutých ekonomikách zavedeny v padesátých letech minulého století. Není proto možné srovnávat celní politiku z třicátých let (Smoot-Hawley) s dnešní situací. Cla zavedená Donaldem Trumpem v minulém týdnu pouze dohání trend, který započal v Evropě před šedesáti lety. Mandatorní výdaje vyspělých ekonomik na zdravotnictví a sociální zabezpečení totiž není možno financovat na dluh. Spotřební daně jsou osvědčeným zdrojem příjmů státních rozpočtů a přinášejí kolem třiceti procent výše nákladů. Můžeme se pohoršovat nad stylem, jakým tento krok USA učinily, avšak nemůžeme popřít jeho racionální jádro.

Připomeňme si, že Joe Biden, ačkoliv nevybíravě kritizoval svého předchůdce, nikdy nezrušil cla, která Donald Trump zavedl. Stejně tomu tak bude i se cly zavedenými minulý týden. Bezpochyby dojde k mnoha úpravám a zjemněním, nikoliv však k jejich úplnému zrušení. Prioritou je totiž sanování fiskálního deficitu Spojených států, který činí hrozivých sedm procent HDP. Je to hlavní úkol pro tuto i každou vládu, která přijde v budoucnosti a mělo by to být také kvitováno s povděkem všemi věřiteli, ke kterým patříme i my.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0995 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,57 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0860 do 1,1110 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,28 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,99 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,33 až 25,41 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,85 do 23,19 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo

Newsletter