Důvěra v ekonomiku je slabá. Recese ale nehrozí

Klíčové body

  • Ekonomická důvěra v Česku a Německu klesá. Recesi bychom se však měli vyhnout.
  • Včerejší korekce posílila dolar až k 1,1160 EURUSD. V dlouhodobějším horizontu však mohou zelené bankovky dál ztrácet svoji hodnotu.
  • Česká koruna se přiblížila k hranici 25,00 EURCZK. K prolomení této hranice by byl potřebný silnější impuls.
Zdroj: Depositphotos

Evropská důvěra v ekonomiku není nejlepší. Horší čísla včera přišla od Českého statistického úřadu i od německého Institutu ekonomických studií. Základním scénářem zůstává, že bychom se v prostředí utlumeného růstu měli vyhnout recesi. Výraznější ekonomický růst by nás pak měl čekat příští rok. Americký dolar na začátku týdne mírně posílil. Jednalo se o korekci i vzhledem k tomu, že část své hodnoty odevzdal minulý týden vzhledem k forward guidance Fedu. Pozadu nebyla ani česká koruna, která se včera přiblížila k 25,00 za euro.

Česká ekonomická důvěra je i druhý prázdninový měsíc v červených číslech. Důvěra spotřebitelů v srpnu klesala už čtvrtý měsíc v řadě. Oproti červenci se zhoršila z 94,5 bodu na 93 bodů. Podnikatelská důvěra za stejné období také klesla, a to z 98,4 bodu na 97,3. Největší propad byl zaznamenán ve službách, kde je očekáván v následujících třech měsících pokles poptávky. Naopak jediné odvětví, kde důvěra v srpnu rostla, je průmysl. Je to ale i z toho důvodu, že v tomto oboru důvěra výrazně klesla už v červenci. Tato čísla jen dokazují to, že ekonomický růst by měl být během letoška utlumený. Dle poslední letní prognózy ČNB by měla tuzemská ekonomika v roce 2024 meziročně vzrůst o 1,2 %.

Podle německého Ifo institutu na tom naši západní sousedé nejsou o nic lépe. Tamější index podnikatelského klimatu klesl po čtvrté v řadě, v srpnu z 87 bodů na 86,6 bodu. Optimismus ze začátku roku se vytratil a riziko recese roste. Euro reagovalo mírným oslabením.

Na začátku týdne dolar mírně posílil. Jednalo se o korekci po minulém týdnu, kdy zelené bankovky odepsaly značnou část své hodnoty způsobené pivotem Fedu. Klíčový byl páteční projev guvernéra Powella na symposiu v Jackson Hole, během které dolar deprecioval až k úrovni 1,1200 EURUSD. Powell potvrdil to, co už na posledním zasedáním Fedu naznačil. Americká centrální banka začne v září snižovat úrokové sazby. Dolar úroveň 1,1200 otestoval i během pondělních ranních hodin, jednalo se ale o příliš silnou rezistenci. Americká měna včera alespoň krátkodobě zpevnila pod 1,1160 EURUSD. Silnějšímu dolaru pomohlo i zveřejnění červencových objednávek na zboží dlouhodobé spotřeby (meziměsíční růst z -6,9 % na 9,9 %, očekáván byl na 5 %) a růst amerických výnosů. Trend posledního měsíce však nahrává silnějšímu euru než dolaru. Spíš tedy očekáváme pokračování aktuálního eurového rally, nikoliv obrat.

Včera se dál dařilo české koruně. Měnový pár EURCZK se tento měsíc pohybuje v medvědím kanále. Za silnější korunou stojí ztrátový dolar, faktory na korunové straně v krátkodobém horizontu nehledejme. Včera se tuzemská měna přiblížila k hranici 25 korun za euro, pod ni se však nepodívala. Vůči dolaru pak koruna zpevnila pod 22,35 USDCZK. Vůči zeleným bankovkám tudíž česká měna od začátku srpna vynesla více než 5,5 %.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1162 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 100,85 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1122 do 1,1203 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,05 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,44 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,97 až 25,09 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,32 do 22,52 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo

Newsletter