Důvěra v ekonomiku klesá. Hrozí hluboká recese?

Klíčové body

  • Souhrnný index domácího ekonomického sentimentu klesl z 93,4 na 89,2 bodu. Je nejníže od roku 2021.
  • Koruna brala mírné zisky, důležité pro vývoj bude zasedání ČNB.
  • Sílící dolar se dostal pod 1,060 EURUSD, je nejsilnější za poslední půlrok.
Zdroj: Depositphotos

Ekonomická situace se nevyvíjí ideálním směrem. Důvěra v tuzemskou ekonomiku podkopává zejména zhoršující se poměry v průmyslu. O nic lépe na tom nejsou naši němečtí sousedé, kteří se také pohybují na samotné hraně recese. Koruna včera byla v mírném zisku. Výraznější pohyb může přijít zítra po tiskové konferenci ČNB.

Důvěra v českou ekonomiku v září znovu klesla. Podnikatelská důvěra klesla z 93,9 na 89,4 bodu. Nejvíce ekonomický sentiment podkoplo odvětví průmyslu (meziměsíční pokles o 7,6 bodu). Zejména v automobilovém průmyslu se podnikatelé obávají poklesu výroby kvůli výpadkům v dodavatelském řetězci. Například Škoda Auto musela tento měsíc na týden zastavit výrobu kvůli výpadku dodávky komponentů do motorů od slovinského subdodavatele. Oproti tomu důvěra spotřebitelů klesla z 91 na 88,3 bodu. Respondenti očekávají celkové zhoršení ekonomické situace v příštích 12 měsících. Znovu také začaly růst obavy z rostoucích cen. Není tedy velkým překvapením, že se snížil i souhrnný indikátor ekonomického sentimentu, který se nyní na úrovni 89,2 bodu nachází na nejnižší úrovni od března 2021, což bylo v době covidového lockdownu.

Mírný pokles ekonomického sentimentu v Německu včera zveřejnil Ifo institut. Hlavní index v září klesl z 85,8 na 85,7 bodu. Tržní konsensus počítal s výraznějším pohybem k 85,2 bodu. Na rozdíl od tuzemského průmyslu se úroveň toho německého meziměsíčně mírně zlepšila. Nicméně výhledy na následujících dvanáct měsíců zůstávají pesimistické. Dílčí indexy klesaly i v odvětví služeb a stavebnictví. Právě ve stavebnictví jsme na nejnižší hodnotě od ledna 2009.

Koruna byla v pondělí v mírném zisku. Poté, co se ráno potácela kolem úrovně 24,40 EURCZK, dokázala ve večerních hodinách zpevnit pod 24,35 EURCZK. V horizontu posledních dvou týdnů tedy česká měna vůči té evropské posílila, což se dá považovat částečně jako důsledek rétoriky guvernéra Michla a částečně to bude dáno přirozenou korekcí.  Vůči dolaru se koruna drží těsně pod hranicí 23,00 USDCZK. Zde hraje roli sílící americká měna, která zabraňuje koruně dostat se na ziskovější úrovně. Zelené bankovky posilují hlavně kvůli jestřábí rétorice šéfa Fedu Powella a aktualizované prognóze z minulého týdne. Přestože trhy v minulosti zaceňovaly, že 5,5% hlavní úroková sazba je vrcholem tohoto cyklu, po zasedání z minulé středy se vytvořil prostor pro další potenciální navýšení do konce tohoto roku. Dolarové rally se tedy včera dostalo až pod 1,060 EURUSD, což jsou nejsilnější dolarové úrovně od března.

Pro korunu bude tento týden klíčové měnověpolitické zasedání české centrální banky. Přestože sazby budou znovu ponechány na stávající úrovni, bude důležitá rétorika Aleše Michla. Dá se očekávat, že guvernér ČNB se bude znovu snažit přesvědčit trhy, že snižování sazeb se letos dost možná konat nebude. Tudíž tu je potenciál k dalšímu posílení koruny. Nicméně z dlouhodobého hlediska stále přetrvávají rizika na straně slabší koruny.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0578 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,12 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0568 do 1,0676 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,35 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,02 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,28 až 24,46 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,81 do 23,21 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter