Snížení cel mez USA a Čínou na 90 dní pomohlo dolaru posílit pod 1,1200 za euro. Americké i evropské výnosy rostou. Akcie taktéž. Koruna proti dolaru oslabila nad 22,40 a proti euru nad 24,95.

Důvod, proč trhy nereagují na hrozby, které by dříve vyvolaly paniku a krach

Klíčové body

  • Natištěné peníze, které byly rozdány obyvatelstvu, pomalu, ale jistě, formou zisků firem proudí do portfolií soukromých vlastníků.
  • Soukromé fondy rizikového kapitálu jsou schopny financovat nejbláznivější technologické vize a zaměstnávat tak velké množství obyvatelstva.
  • Ekonomika hoří aktivitou a vliv tradičních institucí, jakými jsou banky, jako by byl upozaděn, jelikož kredit hraje druhé housle za soukromým kapitálem.
Zdroj: Depositphotos

V šestnáctém století dovezli Španělé do Evropy miliony kilogramů stříbra z jihoamerických dolů, které byly následně utraceny za nejrůznější zboží a způsobily tak nárůst peněžní zásoby a inflaci cen. Kromě těchto spíše negativních jevů měl zvýšený objem stříbra v oběhu za následek růst evropské populace, urbanizaci a obecně spotřebu a pokrok. Ať chceme či nechceme, neubráníme se srovnání této epizody z dějin financí se současnou situací. V době covidu vrhly vlády na celém světě ve spolupráci se svými centrálními bankami do oběhu bezprecedentní množství peněz. Ač by se mohlo zdát, že srovnávat jihoamerické stříbro s nekrytými kredity v bankovních databázích, jimiž jsou dnešní peníze, není úplně korektní, podobnost mezi oběma periodami je až zarážející.

Stejně jako před pěti sty lety, zažíváme nyní negativní jevy jako inflaci spotřebních cen a nárůst cen aktiv. Vedle toho však dochází k jevu, který nemá obdobu v nedávné historii finančních trhů. Jedná se o nárůst objemu privátního kapitálu. Natištěné peníze, které byly před několika lety plošně rozdány obyvatelstvu, pomalu, ale jistě, formou zisků firem proudí do portfolií soukromých vlastníků. V rukou privátních investorů se koncentruje obrovské množství prostředků, které hledají své uplatnění na finančních trzích. Kromě výše zmíněných negativních inflačních vlivů má toto bohatství nesporný pozitivní vliv. Soukromé fondy rizikového kapitálu jsou schopny financovat nejbláznivější technologické vize a zaměstnávat tak velké množství obyvatelstva. Některé z těchto inovací představují skutečný průlom, jako například velké jazykové modely a robotika. Ekonomika hoří aktivitou a vliv tradičních institucí, jakými jsou banky, jako by byl upozaděn, jelikož kredit hraje druhé housle za soukromým kapitálem. To je z největší pravděpodobností důvodem, proč finanční trhy nereagují na hrozby, které by dříve vyvolaly paniku a krach trhů.  

Dovozních cla, které zavedla vláda Spojených států, mají dle historických scénářů potenciál totálně rozložit ekonomický systém. Trhy se však po jejich zavedení velmi záhy oklepaly z patnácti procentní korekce a vysmívají se všem škarohlídům a katastrofistům. Cla jsou bezesporu velkým zásahem do globální ekonomiky, avšak černý kůň privátního kapitálu může pomoci přenést ekonomiku přes toto úskalí. Jeho vliv a nárůst je bezprecedentní jev, jehož další vývoj nedokáže nikdo spolehlivě predikovat. Můžeme se pouze nechat překvapit.     

USA a Čína během víkendu dosáhly obchodní dohody. Její detaily mají být zveřejněny dnes. Dolar proti euru posílil, stejně tak proti koruně. Domácí měna mírně zpevnila proti euru. Na trzích by se dnes měla usadit pozitivní nálada. Více jsme k reakci trhů na obchodní dohodu psali zde

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1229 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 100,60 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1194 do 1,1309 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,93 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,20 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,88 až 25,00 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,04 do 22,34 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo

Newsletter