Již delší dobu se s větším či menším uspokojením pokouším nalézt a pochopit podstatu v současné době velmi frekventovaného slova – narativ. Nahlédneme-li do naučných slovníků, nalezneme několik definic, které se kupodivu sice subtilně, ale ne nepodstatně liší. To dokazuje velmi těžce uchopitelné předivo významu tohoto slova. Jako nejpřesnější se mi jeví následující definice „…vyprávění, ve kterém se popis a výklad události nebo skutečnosti podřizuje určitému záměru“. Podstatná je poslední fráze tvrdící, že narativ se podřizuje záměru svého autora. S narativem se totiž dnes setkáváme nejčastěji ve světě médií. Slouží zde jako prostředek manipulace, kdy za pomoci srozumitelného vysvětlení, které příběh nabízí, implantujeme konzumentům svou ideu.
Mohlo by se na první pohled zdát, že analýza pojmu narativ (příběh) je pouhou intelektuální hříčkou, kterou si v dlouhé chvíli krátí filozofové čas. Nic však není vzdálenější pravdě. Podstatná část lidské komunikace probíhá již od neolitu sdílením příběhů. Výjimku tvoří možná oblasti jako matematika, fyzika a jiné exaktní obory, avšak zbytek našeho mentálního světa tvoří komplexní narativní struktura, kterou si předáváme, která žije vlastním životem a vyvíjí se. Jsme do ní vtaženi, ovlivňuje naše rozhodování a často ji sami vytváříme a šíříme. Troufám si říci, že potřeba sdílet a konzumovat narativy je stejně zásadní jako každá jiná fyzická potřeba.
Jsou oblasti lidské činnosti, které jsou téměř kompletně založené na práci s narativy. Když pominu umění, tak sem hlavně patří politika, žurnalistika, marketing a, světe div se, finanční trhy a investování. Člověk, který si kupuje konkrétní akciový titul, je často přesvědčen, že tak činí na základě logické úvahy o budoucím vývoji ceny. Ve valné většině případů to však je pouhý narativ, který někde přijal nebo si jej sám vytvořil, který ho žene k nákupu. Jsou nudná období, která neoplývají příběhy a kdy se investování změní na mechanickou, pravděpodobnostní hru. Naopak jsou periody, do kterých patří i ta dnešní, kde dynamiku trhů ovládá magie příběhů.
Narativy mají tu ošklivou vlastnost, že jsou velmi nekompatibilní s jiným filozofickým konceptem, který se nazývá pravda. Narativ nemá potřebu se exaktně dokázat, jelikož je od samého začátku lží nebo je autor tak skálopevně přesvědčen o jeho pravdivosti, že důkaz je zbytečnou ztrátou času. Proto se může stát, že některé houževnaté narativy mohou způsobit velké zklamání v okamžiku, kdy vyjde najevo jejich falešná povaha. Buďme proto velmi ostražití a při každém investičním nákupu si položme krátkou otázku: Je důvodem mého nákupu narativ?
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0313 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 108,90 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0222 do 1,0344 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,12 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 24,36 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,04 až 25,21 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,21 do 24,49 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo